Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (1501) Data wydania: 09.02.21
Czytaj e-gazetę

Nie zdobywają, ale poznają. Kuśnierz z fanami gór znów na szlakach

Znany przewodnik górski z PTTK Racibórz – Andrzej Kuśnierz – zorganizował już pierwszą w tym roku wyprawę. Zgromadził 26 śmiałków i wyruszył na Równicę.

31 stycznia, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności odbyła się pierwsza wyprawa z nowego cyklu raciborskiego PTTK pt. „Poznajemy Beskidy”. Stali bywalcy wycieczek Kuśnierza wiedzą, że zbiórka uczestników odbywa się niezmiennie o godz. 5.30 na dworcu autobusowym przy ul. Batorego. Stamtąd wyrusza autokar wycieczkowiczów. Tym razem w połowie był pusty, bo trzeba było podporządkować się obostrzeniom pandemicznym. – Udaliśmy się do Ustronia Zdroju i przeszliśmy czerwonym szlakiem do Gościńca na Równicy. Stamtąd, po krótkiej przerwie, wyruszyliśmy niebieskim szlakiem przez Beskidek pod Trzy Kopce Wiślane – relacjonuje przewodnik z Raciborza. Ostatni etap górskiej wędrówki odbył się zielonym szlakiem do Doliny Leśnicy w Brennej. Tam wędrowcy odpoczęli, posilili się i udali się w drogę powrotną do Raciborza. W wyprawie uczestniczyło 26 osób, bo tylko tyle mogło być miejsc w autokarze. Jak zwykle A. Kuśnierz podał statystykę wieku: najstarszy uczestnik był z rocznika 1951, a najmłodszy z 1998.

Zadaliśmy panu Andrzejowi kilka pytań, na które zgodził się odpowiedzieć.

– Dlaczego wybrał pan właśnie szczyt Równica na początek roku i nowego cyklu wypraw? Czy w grę wchodziła jeszcze inna lokalizacja na inaugurację?

– Na początek chciałem zaproponować trasę w możliwie bliskiej odległości od Raciborza. Kierowałem się również tym, aby była mało wymagająca i całkowicie odmienna od tego, co robiliśmy w 2020 roku. Wtedy skupialiśmy się na zdobywaniu Korony Gór Polski, a w tym roku stawiam bardziej na poznawanie gór. W jednym miejscu jest wyjście w trasę, a w innym zejście. Dzięki temu w trakcie czeka nas przemarsz z pięknymi widokami.

– Jakie warunki wam towarzyszyły? Czy któryś z etapów wędrówki był trudniejszy niż inne?

– Warunki pogodowe nam sprzyjały. Ta trasa była wcześniej uczęszczana i nie było z nią większych problemów. Jedynie przy samym zejściu pojawiały się oblodzenia, ale uczestniczy byli na to przygotowani. Zaopatrzyli się m.i.n. w „raczki” co ułatwiło im poruszanie się.

– Czy ta inauguracyjna grupa składała się wyłącznie z doświadczonych wędrowców? Jaki był stopień trudności tej wyprawy?

– Większość uczestników już z nami podróżowała, ale było też kilka osób, które pojawiły się po raz pierwszy i po rozmowach jestem przekonany, że nie ostatni. Stopień trudności dostosowany do umiejętności wszystkich uczestników. Co jakiś czas robiliśmy przerwy na posiłek i gorącą herbatę lub kawę z termosów. Nabrawszy sił wyruszaliśmy dalej.

– Jaka była tego dnia frekwencja w górach?

– Ocenię ją jako umiarkowaną, bo znam te okolice i ich możliwości turystyczne. Minęliśmy zaledwie kilka małych grup turystów.

– Czy już wiadomo gdzie i kiedy szykowana jest następna trasa?

– Kolejną trasę planujemy już 13 lutego w cyklu „Poznajemy Sudety”. Będzie to fragment Głównego Szlaku Sudeckiego, od przełęczy Woliborskiej do przełęczy Sokolej, przez szczyt Kalenicy oraz Wielkiej Sowy.

Mariusz Weidner