Ekonowiny: Ekologiczne innowacje w regionach górniczych
„Zielone” innowacje jako koło zamachowe zmian w regionach górniczych, to kolejny panel dyskusyjny w ramach konferencji „W kierunku zielonej gospodarki”, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W debacie, którą moderował Jan Bondaruk, zastępca dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, udział wzięli: Stephan Rohde dyrektor Wydziału Rozwoju Strukturalnego w obszarach węgla brunatnego (Kraj Związkowy Saksonia), Piotr Pryciński zastępca dyrektora działu strategii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Iwona Jelonek, prof. UŚ, wydział nauk przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, Kamil Szydłowski InnoEnergy Europa Centralna, Esteban Pelayo dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Rozwoju EURADA, Bartłomiej Płonka prezes Zarządu Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o.o.
Eksperci rozmawiali o doświadczeniach związanych z wdrażaniem zielonych innowacji, o dobrych praktykach oraz o tym jak pokonać bariery, które można napotkać na drodze transformacji. Jak zaakcentowano, aby „zielone” innowacje mogły się rozwijać, potrzebne są ogromne inwestycje, nie tylko gospodarcze, ale również inwestycje w rozwój zasobów ludzkich.
Stephan Rothe – dyrektor Wydziału Rozwoju Strukturalnego w obszarach węgla brunatnego w Kraju Związkowym Saksonia, opowiedział, jak za zachodnią granicą realizowany jest program transformacji i o zmianach, które były konieczne aby rozpocząć te działania.
„Ważne jest inwestowanie w infrastrukturę zarówno kolejową, jak i drogową, po to, by odciążyć centra i tym samym redukować zanieczyszczenie atmosfery” wyjaśniał Stephan Rothe akcentując znaczenie „zielonej energii” czerpanej z przetwarzania odpadów.
Jednym z prelegentów był Piotr Pryciński – zastępca dyrektora działu strategii w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, który na przykładzie realizowanych projektów opowiedział o zmianie podejścia przedsiębiorców do innowacyjnych działań. Podkreślono również, jak ważna jest synergia między podmiotami, które wdrażają programy innowacyjne a podmiotami, działającymi lokalnie.
Esteban Pelayo – dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Rozwoju EURADA w swoim wystąpieniu zaznaczał, jak istotna jest współpraca miedzy podmiotami i instytucjami samorządowymi. Mówił o tym, że dobre ulokowanie środków finansowych, odpowiednia dynamika i lokalne działania, pozwolą aby projekt przetrwał, a jego efekty przynosiły korzyści przez następne lata.
(eco)