Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1448) Data wydania: 04.02.20
Czytaj e-gazetę

OSP Sudół przywitała nowe auto niczym gwiazdę

Wielką fetę wyszykowała na tę okazję ochotnicza straż z dzielnicy Raciborza. Do akcji jeździli dotąd wysłużonym jelczem, który psuł się i brakowało doń części. Przesiądą się teraz do wartej ponad milion złotych scanii. – W końcu mamy to, co ma być – cieszył się prezes jednostki Krzysztof Seidler.

To był wyjątkowy sobotni, wczesny wieczór dla Sudołu, gdzie syrena alarmowa przy remizie wyje czasem kilkakrotnie w ciągu dnia. Ze strażą związana jest w jakiś sposób niemal każda mieszkająca tu rodzina. Dlatego przyjazd nowego wozu bojowego – 1 lutego – był dla dzielnicy wydarzeniem, które zgromadziło liczną grupę miejscowych. Strażacy chcieli, by na dworze było już ciemnawo, aby można było użyć pochodni, flar i w końcu fajerwerków przy muzyce.

Wszystko jak trzeba

Miasto Racibórz, które do zakupu nowej scanii dołożyło 300 tys. zł reprezentował wiceprezydent Michał Fita. Jest kojarzony z ministrem Michałem Wosiem, a to on wystarał się o dotację z Funduszu Sprawiedliwości w kwocie 867 tys. zł. – Dzięki temu kolejna jednostka ma nowoczesny zasób sprzętowy – podkreślał zastępca prezydenta Dariusza Polowego (który później też pojawił się w remizie). Mówił też, że OSP musi mieć „wszystko takie, żeby działało jak trzeba”. – Sudolska straż ciężko zapracowała żeby ten wóz się tu pojawił, dziękuję za waszą służbę – zaznaczył Fita.

Miedonia następna

Wraz ze strażakami z Bielska przyjechał nową scanią do Sudołu Stanisław Mrugała, szef biura zarządzania kryzysowego. – Została nam już tylko jednostka z Miedoni, ze starszym samochodem. Oni nie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ale działają na ciężkim samochodzie i też mają dużo wyjazdów. W ciągu dwóch lat może uda się pozyskać dla nich nowszy sprzęt. Sudół jest liderem jeśli chodzi o liczbę wyjazdów, to najbardziej mobilna jednostka w powiecie – ocenił urzędnik. OSP z Sudołu odnotowała w 2019 roku aż 191 interwencji, czasem kilka podczas jednego zaalarmowania. To imponująca liczba, bo są w powiecie jednostki ochotnicze, których wyjazdy można policzyć na palcach jednej ręki.

Pół wieku różnicy

Ciężki GCBA ze zbiornikiem na 5 tys. litrów wody i 500 litrów środka pianotwórczego, jest wyposażony obficie w ratowniczy sprzęt podręczny, potrzebny w akcji. – Nasze wyposażenie w jelczu nie odbiegało od standardów, ale teraz mamy i nowoczesny sprzęt i takie samo auto czyli mamy wszystko to, co ma być w straży – stwierdził prezes OSP Krzysztof Seidler. Do nowego wozu wejdzie 6 ratowników. – Przedtem mieściło się 4, a warunki w kabinie były z lat 70. ubiegłego wieku. Różnice między starym jelczem a nową scanią szef strażaków ocenia na jakieś pół wieku jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania. Sudolski jelcz trafi do Kornic, gdzie jednostka mieści się tuż obok fabryki Eko-Okien. Raciborskim strażakom służył 15 lat, od 2005 roku, gdy trafił do dzielnicy z komendy powiatowej.

Scania nie wyjedzie od razu do akcji. Kierowcy z OSP muszą się jeszcze zapoznać z obsługą wozu, techniką jazdy. – Myślę, że z 2 tygodnie potrzebujemy żeby z nim poćwiczyć – przyznał K. Seidler.

Pakowny i bezpieczny

Obecny podczas wydarzenia Roland Kotula strażak zawodowiec i ochotnik z Markowic cieszył się razem z druhami z Sudołu. – Wóz jest piękny, okazały. Najważniejsze, że daje duże możliwości w działaniach ratowniczych i gaśniczych. Poszerza je, bo sporo tu można zapakować. Zwiększy się komfort i bezpieczeństwo przewozu samych strażaków. Budowa tego wozu i jego układ jezdny sprawiają, że jest on szybki, ale równocześnie bardzo bezpieczny – charakteryzował pojazd R. Kotula. Doświadczony strażak przyznał, że w każdym nowym modelu wozu bojowego są nowe rozwiązania. – Producentów takich aut jest kilkunastu w kraju i oni też unowocześniają swoją ofertę dla konkurencyjności. Dla mieszkańców wyposażenie straży w nowy sprzęt oznacza większy poziom bezpieczeństwa. Świat bez zdarzeń ratowniczych to niestety utopia, a służba strażaków to gotowość do podejmowania działań. Niech scania stoi w garażu jak najdłużej, ale jak syrena zawyje to musi zawieźć zespół ratowników jak najszybciej i bezpiecznie na miejsce – oznajmił Kotula.

Guzik zamiast wajchy

Naczelnik OSP Sudół Piotr Witeczek opowiedział nam jak wyglądał dzień sprowadzenia auta do Raciborza. Wczesnym rankiem w sobotę strażacy wyjechali do Bielska gdzie odbył się odbiór i szkolenie 7 kierowców. – Punkt po punkcie sprawdzaliśmy zamówiony towar. Zobaczyliśmy co ten wóz potrafi. Było trochę biurokracji. W trasie powrotnej każdy kierowca siadał na zmianę za kierownicą, każdy próbował się z tym samochodem. Po tym jak prowadzili widać, że dadzą sobie radę – zapewnił Witeczek. Różnicę w prowadzeniu jelcza i scanii ocenia na dużą. – Mieliśmy tu jelcza 6/32 z 1992 roku. To już dawne lata i dawna technologia. Wystarczyło usiąść za kierownicą by poczuć przeskok technologiczny. Widać było czego dotąd nie mieliśmy. W jelczu trzeba było szukać biegów, a tu włącza się je na guzik. Technologia wyręcza człowieka od machania wajchami – zauważył naczelnik straży. Stary jelcz potrafił być zawodny. – Wiek samochodu powodował jego mankamenty. Nie zawsze odpalił, hamulce zawodziły. Mówiliśmy, że „co tura to reparatura”. Teraz możemy być pewni sprzętu do działania – podsumował Piotr Witeczek.

Mariusz Weidner