Czym Raciborszczyzna bogata czyli Festiwal Perspektyw 2019
Już od pięciu lat w Raciborzu organizowana jest największa w regionie impreza promująca szkolnictwo zawodowe i techniczne. Zjeżdżają się na nią nie tylko uczniowie szkół podstawowych z Raciborszczyzny, ale również młodzież z sąsiednich powiatów – głubczyckiego, kędzierzyńskiego, rybnickiego oraz wodzisławskiego. Wszystko po to, aby przekonać się, co mają do zaoferowania raciborskie szkoły branżowe oraz technika. Całość podana jest w nowoczesny i kreatywny sposób, w czym wielka jest zasługa uczniów oraz nauczycieli szkół średnich.
Uczniowie uczniom
Adresatem Festiwalu Perspektyw są uczniowie klas siódmych oraz ósmych szkół podstawowych, którzy wkrótce staną przed koniecznością wyboru dalszego kierunku kształcenia. Ten wybór będzie mieć znaczący wpływ na ich przyszłość. Dlatego ważne jest, aby dokonali go świadomie, wiedząc co kryje się za konkretnymi profilami kształcenia.
Tegoroczna edycja imprezy rozpoczęła się rankiem 17 października i trwała do godziny 14.30. W tym czasie przez wnętrza Areny Rafako
w Raciborzu przewinęło się w sumie tysiąc uczniów szkół podstawowych. Ich starsi koledzy na specjalnie przygotowanych stoiskach zaprezentowali ofertę raciborskich szkół branżowych i techników. Z wielkim zaangażowaniem opowiadali swoim młodszym kolegom o tym, czego uczą się na lekcjach z przedmiotów zawodowych, gdzie odbywają praktyki, jakie perspektywy otworzą się przed nimi po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminów zawodowych. Co ciekawe, wielu z nich jeszcze kilka lat temu gościło na festiwalu, próbując rozeznać się w bogatej mozaice zawodów dostępnych na raciborskim rynku kształcenia. To właśnie Festiwal Perspektyw umożliwił im nawiązanie pierwszego kontaktu ze „światem zawodowców” i pomógł w dokonaniu wyborów edukacyjnych, których dziś nie żałują.
Nie tylko powiat raciborski
Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał starosta Grzegorz Swoboda. – Dziękuję, że pokazujecie młodzieży jakie ma perspektywy. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, co skłoni go do przemyśleń – powiedział starosta.
– Praca absorbuje przynajmniej jedną trzecią doby. To jest ten element, który najbardziej wpływa na funkcjonowanie człowieka i jego rodziny. Życzę, żeby wybory, które podejmiecie, były jak najlepsze i przyniosły jak najlepsze owoce – dodał prezydent Dariusz Polowy.
– Mamy tutaj nie tylko uczniów z powiatu raciborskiego, ale również części sąsiednich powiatów – rybnickiego, głubczyckiego, wodzisławskiego oraz kędzierzyńskiego. To najlepszy dowód na to, jak wysoki poziom prezentuje szkolnictwo zawodowe w Raciborzu – zaznaczył wicestarosta Marek Kurpis podczas otwarcia festiwalu.
Oprócz starosty Grzegorza Swobody, wicestarosty Marka Kurpisa oraz prezydenta Raciborza w otwarciu Festiwalu Perspektyw wzięła udział Janina Ptaszyńska ze Śląskiego Kuratorium Oświaty, wójtowie Krzyżanowic oraz Rudnika Grzegorz Utracki i Piotr Rybka, radny Adrian Plura, a także dyrektorzy szkół Sławomir Janowski, Jacek Kąsek, Marzena Kacprowicz oraz Paweł Ptak. Nie zabrakło również szefowej Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Raciborzu Aleksandry Stępień.
Słuchawki i powerbanki dla szczęśliwców
Każdy uczeń, który odwiedził Festiwal Perspektyw w Raciborzu, otrzymał „kartę prac”. Celem było zebranie pieczątek ze stanowisk raciborskich szkół i kierunków kształcenia, co czasem wiązało się z wykonaniem prostego zadania. Spośród uczniów, którzy sumiennie wypełnili zadanie, rozlosowano nagro
dy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Urząd Miasta Racibórz – powerbanki oraz bezprzewodowe słuchawki. Nagrody otrzymali: Wiktoria Prochaska ze Szkoły Podstawowej w Krzanowicach, Kamil Sobieraj ze Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej, Zofia Kowalska ze Szkoły Podstawowej w Pietrowicach Wielkich, Julia Antonin ze Szkoły Podstawowej w Kornowacu, Estera Mrozek z SP4 w Raciborzu oraz Natan Neugebauer ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Czas na zawodowców
Festiwal Perspektyw jest organizowany przez Wydawnictwo Nowiny (wydawca „Nowin Raciborskich”, „Nowin Wodzisławskich”, „Agro Nowin” oraz portalu Nowiny.pl) we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz, Starostwem Powiatowym w Raciborzu oraz raciborskimi szkołami – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Liceum Plastycznym oraz Zespołem Szkół Ekonomicznych. Imprezę od samego początku wspiera Rafamet S.A. z Kuźni Raciborskiej (producent obrabiarek dla przemysłu). W tym roku do grona sponsorów festiwalu dołączyło Województwo Śląskie.
Przedsięwzięcie wpisuje się w realizowany przez Wydawnictwo Nowiny projekt medialno-edukacyjny „Czas na zawodowców”, którego głównym celem jest promocja kierunków kształcenia odpowiadających potrzebom lokalnego i regionalnego rynku pracy.
Wojtek Żołneczko