Eko-Okna wybudują miasteczko. Dla pracowników i nie tylko
– Chcielibyśmy żeby nasz pracownik był zadowolony i chciał związać przyszłość z firmą – powiedział dyrektor ds. operacyjnych Adam Wajda, prezentując koncepcję budowy zakładowych mieszkań i domów.
27 sierpnia w siedzibie zarządu Eko-Okien S.A. w Kornicach zorganizowano konferencję prasową dotyczącą planów budowy zakładowych mieszkań i domów. – Praca i mieszkanie to elementy, które dla wielu ludzi są podstawą egzystencjalną. Bo pracownik oprócz pensji i bezpiecznych warunków pracy, potrzebuje również komfortu zamieszkania w pobliżu miejsca pracy. Czujemy się na siłach, aby zapewnić to przede wszystkim naszym pracownikom, ale również innym mieszkańcom powiatu raciborskiego – powiedział Adam Wajda, dyrektor ds. operacyjnych Eko-Okien, prezentując koncepcję.
Nieszablonowe osiedle
Oferta mieszkaniowa Eko-Okien ma zawierać zarówno mieszkania, jak i domy szeregowe oraz wolno stojące. Opowiedzieli o niej Marek Wawrzyniak i Karol Wawrzyniak z rybnickiej pracowni Toprojekt. Rozważane są koncepcje nieszablonowych rozwiązań domów wielorodzinnych, szeregowych oraz atrialnych o cechach przestrzeni miejskiej, ze strefami rekreacji i usług społecznych, dzięki czemu osiedle Eko-Okien nie będzie monotonne.
Domy i mieszkania na własność, nie tylko dla pracowników
Budownictwo ma mieć charakter własnościowy. Pierwszeństwo będą mieli pracownicy, ale oferta ma być dostępna również dla pozostałych mieszkańców regionu. – Chcemy zaprojektować budynki o wiele tańsze, wygodniejsze oraz wykonane z materiałów trwalszych niż średnia rynkowa. To się wydaje niemożliwe, ale naszym zdaniem jest to realne do wykonania – powiedział Marek Wawrzyniak.
Domy i mieszkania od Eko-Okien mają być tańsze od tych dostępnych na rynku, gdyż firma nie występuje tutaj w roli klasycznego dewelopera, nastawionego na maksymalizację zysku finansowego. – Mamy świadomość tego, że ta oferta musi być bardziej atrakcyjna niż ta dostępna na rynku – dodał Adam Wajda.
Marzenie architektów
Osiedle ma składać się z 300 – 340 budynków, które zajmą powierzchnię jednego kilometra kwadratowego. Tak duża przestrzeń ma odróżniać ofertę Eko-Okien od standardowych osiedli deweloperskich, które cechuje maksymalne zagęszczenie budynków na jak najmniejszej przestrzeni. – W tym przypadku jest inaczej, inwestor popiera nasze architektoniczne marzenia – dodaje M. Wawrzyniak.
Kiedy i gdzie?
Budowa osiedla zostanie poprzedzona badaniem ankietowym wśród pracowników, które pozwoli ustalić ich preferencje mieszkaniowe oraz skalę zainteresowania. Dopiero po przeprowadzeniu tego badania przyjdzie czas na pozyskanie terenu (póki co firma nie wskazuje potencjalnej lokalizacji), projekt oraz budowę.
Wojtek Żołneczko