Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (1417) Data wydania: 13.08.19
Czytaj e-gazetę

Fenomen wiary

3 pytania do Adriana Szczypińskiego reżysera i scenarzysty, miłośnika dziejów Raciborszczyzny.

– Raciborzanie czekają na zapowiadany przez Ciebie film o ks. Carlu Ulitzce, tymczasem zaskoczyłeś nas informacją o zbliżającej się premierze „Historii parafii Ostróg”. Jak to się stało, że w międzyczasie zdecydowałeś się nakręcić zupełnie inny film, poświęcony parafii św. Jana Chrzciciela?

– W lutym 2018 roku otrzymałem propozycję nakręcenia takiego filmu od proboszcza, ks. Jerzego Hetmańczyka i pani Teresy Ziewiec, która widziała mój film o dziejach parafii NSPJ i zaproponowała proboszczowi z Ostroga zatrudnienie mnie do zrobienia takiego samego filmu. Zgodziłem się.

– Przystępując do prac nad „Historią parafii Ostróg” miałeś już na koncie filmy o tematyce kościelnej, poświęcone parafiom św. Mikołaja oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Można więc założyć, że wiedziałeś, czego się spodziewać. Szczególnie, że kościoły ze Starejwsi i Ostroga pochodzą z podobnego okresu. Czy mimo to coś Cię zaskoczyło podczas kręcenia filmu o parafii na Ostrogu?

– Początkowo film o Ostrogu miał być klonem filmu o „okrąglaku”, czyli historia, architektura i uroczystości, bez żadnych wywiadów z ludźmi. Ale już po pierwszych kręceniach w trakcie Wielkiego Tygodnia na Ostrogu zorientowałem się, że nadzwyczajna aktywność religijna mieszkańców Ostroga będzie musiała znaleźć swoje miejsce w tematyce filmu. Dlatego zacząłem szukać ludzi, którzy przed kamerą opowiedzą mi o fenomenie wiary na Ostrogu. I właściwie to jest głównym tematem filmu, ponieważ w przeszłości kościół na Ostrogu był sanktuarium z obrazem Jezusa Boleściwego, a potem znanym z prężnie działającego do dziś kultu Matki Boskiej Ostrógskiej. Oba kulty są w filmie opowiedziane, choć to tylko mała część bardzo szeroko zakrojonego obrazu parafii św. Jana.

– Ile w tym filmie jest historii parafii, a ile historii Ostroga? Czy może w przypadku tej dzielnicy nie sposób rozdzielić sfery sacrum od profanum?

– Jedno i drugie jest ze sobą ściśle powiązane. Jako miejsce pątnicze, parafia Ostróg w XIX wieku była dość bogata, miała także zamożnego patrona, jakim był książę raciborski. Sama dzielnica w połowie XIX wieku zbijała majątek na eksporcie piasku i żwiru oraz produkcji cegieł, bo po drugiej stronie Odry miasto Ratibor przeżywało swój niebywały rozkwit i potrzebowało surowca budowlanego, którego na Ostrogu było pod dostatkiem. To wszystko doprowadziło do zbudowania pierwszego neogotyckiego kościoła na ziemi raciborskiej właśnie na Ostrogu. Kościoła tak wypasionego, jak byśmy dziś powiedzieli, bo na ówczesne czasy był to wydatek wręcz niebywały, widoczny do dziś.