Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (1410) Data wydania: 25.06.19
Czytaj e-gazetę

Z żoną trzeba się porozumieć. Złote Gody na 6 par

19 czerwca, już po raz trzeci prezydent Dariusz Polowy dekorował małżonków z Raciborza, którzy wspólnie przeżyli 50 lat. W Pałacu Ślubów spotkało się 6 par, które mówiły sobie „tak” pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Odnowili swą przysięgę przed kierownik USC Katarzyną Kalus.

Jadwiga i Franciszek Kokorowie

W młodości byli liderami związku młodzieżowego w Trzebnicy pod Wrocławiem. Tak się poznali, jako opiekunowie swoich grup. Myśleli o przyszłości we Wrocławiu, ale o mieszkanie było tam trudno. Pan Franciszek został kolejarzem, pracę dostał w Rybniku, a lokum zaoferowano mu w Raciborzu. Był maszynistą, zaczynał od parowozów, a karierę kończył na lokomotywach elektrycznych. Pani Jadwiga też pracowała na kolei, była również przedszkolanką. Wychowali 2 synów i doczekali 3 wnucząt. – Trzeba sobie wybaczać. Małżeństwo na pół wieku to jest sztuka. Trzeba ten związek pielęgnować, pomagać jeden drugiemu. Po prostu trzymać się razem – mówią jubilaci.

Anna i Władysław Pietrasowie

Na szpitalnych korytarzach też rodzi się miłość, co udowodniła ta para. Ona jest rodowitą raciborzanką, on przybył tu z ziemi kieleckiej. Mąż pracował w budownictwie, żona zawodowo związała się z księgowością. Wychowali troje dzieci – 2 córki i syna. Mają 6 wnucząt, najmłodsze ma półtora roku. Uważają, że w związku dwojga ludzi najważniejsza jest umiejętność zawarcia kompromisu. – Kobieta musi wiedzieć kiedy ustąpić – zaznacza jubilatka.

Wanda i Ginter Polaczkowie

– Raz z górki, raz pod górkę – opowiadała o związku jubilatka. Ich ślub odbył się w Wieluniu, skąd pochodziła panna młoda. Mąż był mieszkańcem Rudnika pod Raciborzem. Z zawodu cieśla, w budownictwie pracował do emerytury. Żona była królową przedszkolnej kuchni, na jej posiłkach wychowały się pokolenia. Mają 2 córki i syna. Doczekali się 5 wnucząt. Na co stawiają w swym związku? – Na zgodę i porozumienie – podkreślają wspólnie.

Halina i Benedykt Galiccy

Mąż śmieje się, że ma imię jak papież, więc wytrwał w sakramencie tak długo. Małżonka, również z uśmiechem, twierdzi, że to ona ma papieską cierpliwość, dlatego doczekała Złotych Godów. Poznali się we wsi Bogate (wtedy województwo warszawskie, dziś mazowieckie). Ślub brali w Przasnyszu, w listopadzie, ale w przyjemnej, jesiennej aurze. Od 1970 roku są raciborzanami. Przybyli do miasta za pracą i za mieszkaniem. – Mój brat już tu mieszkał i mnie ściągnął – tłumaczy pan Benedykt. Wychowali syna i mają 2 wnuczki. Jako ważne cechy zgodnego małżeństwa wymieniają cierpliwość i zrozumienie. – Mądrzejszy musi w sporach ustąpić – mówi pani Halina.

Irena i Jerzy Hibnerowie

Zakochali się w sobie na ulicy Długiej w Raciborzu. On był synem pierwszego wiceprezydenta miasta po wojnie. Przybył do Raciborza z rodzicami, z Warszawy. Już jako młodzieniec zaprosił piękną raciborzankę do lokalu Tęczowa, gdzie w latach 60. ubiegłego wieku chodziło się na randki. Później księgowa i pracownik Zakładu Karnego wychowali 2 synów. Teraz cieszą się czworgiem wnucząt. Ta para uważa, że w związku najważniejsza jest miłość, a później wyrozumiałość. – Mamy różne charaktery, ale się uzupełniamy – podkreślają jubilaci.

Aleksandra i Henryk Rozmusowie

Smukłą sylwetką pani jubilatka mogłaby zawstydzić nie tylko rówieśniczki. Pracowała jako nauczyciel wf, związała się z SP12 i G1. Mąż też był oświatowcem, tyle, że wyspecjalizował się w zajęciach z techniki. Z sentymentem wspomina swoją pracę w SP13, kierowanej przez dyrektora Edmunda Szota. Ich uczucie narodziło się podczas studiów, w Studium Nauczycielskim. Poznali się w klubie Bulk, na dyskotece. Wychowali córkę i syna, mają wnuki. W tym roku spodziewają się pierwszego prawnuka. – Żony nie da się zrozumieć. Z żoną trzeba się porozumieć – śmieje się pan Henryk. Pani Aleksandra ceni małżonka za jego zdolności „złotej rączki”. Oboje lubią sportowy styl życia.