Krzanowice pożegnały gimnazjum
Uroczystością zamknięto 20-letni rozdział edukacji, bo pożegnano ostatnie dwie gimnazjalne klasy. Były wspomnienia, występy uczniów oraz pamiątkowe zdjęcia. Podczas wydarzenia promowano również książkę pt. „Gimnazjum XXI wieku”.
Obchody zorganizowano w poniedziałek 17 czerwca. Część oficjalną poprzedziła msza święta w intencji gimnazjalistów, absolwentów, nauczycieli i pracowników placówki.
Gimnazjum na przestrzeni lat
Podczas uroczystości dyrektor szkoły dr Kornelia Lach wspominała czasy, kiedy gimnazjum w Krzanowicach było otwierane. Tak jak w całej Polsce nastąpiło to 1 września 1999 roku. – Wówczas uczniowie z Wojnowic wjechali na scenę pomarańczowym gimbusem wykonanym oczywiście z pomarańczowej bibuły. Taki autobus miał bowiem wozić uczniów do szkoły, ale nigdy takiego gimbusa się nie doczekaliśmy. Przez wszystkie lata korzystaliśmy z usług PKS-u – mówiła dyrektor.
Gimnazjum w Krzanowicach formalnie jako samodzielna jednostka administracyjna istniało 5 lat. W 2004 roku utworzono placówkę edukacyjną o nazwie Zespół Szkół w Krzanowicach, która połączyła szkołę podstawową i gimnazjum. Jednak na skutek reformy oświaty, likwidującej gimnazja i przywracającej ośmioletni cykl nauczania, w 2017 roku przekształcono zespół szkół w szkołę podstawową, w której naukę kontynuowały dwa ostatnie roczniki. Ten ostatni mury szkoły opuścił w tym roku. Tak więc gimnazjum w Krzanowicach funkcjonowało w latach 1999 – 2019. Przez cały ten okres kierowała nim tylko jedna dyrektor – dr Kornelia Lach, szkołę ukończyło 846 uczniów oraz uczyło w niej 61 nauczycieli. To, co działo się w krzanowickiej szkole, utrwalono w monografii pt. „Gimnazjum XXI wieku”. Książka powstała pod redakcją dyrektor szkoły oraz nauczycielki Marceli Szymańskiej. W tworzenie publikacji zaangażowało się grono pedagogicznie.
Podziękowania
Obecny na uroczystości wiceburmistrz Jarosław Gałkowski powiedział, że obchodzony jubileusz 20-lecia gimnazjum jest ważny zarówno dla społeczności szkolnej, jak i dla gminy. – Ta chwila zachęca do refleksji, wspomnień i przemyśleń – zauważał. Następnie dziękował dyrekcji i nauczycielom za edukowanie młodzieży. Wiceburmistrz zwrócił się również w stronę absolwentów. – Pamiętajcie, to co wynieśliście z naszej szkoły, zaowocuje później. To gimnazjum opuściło wiele wspaniałych ludzi. Dzisiaj są inżynierami, magistrami, prowadzą swoje prywatne działalności – mówił. Wiceburmistrz dziękował również rodzicom uczniów.
Głos zabrał także przewodniczący rady rodziców Piotr Deeg. W swoim wystąpieniu dziękował dyrekcji i nauczycielom za pracę. – Szczególnie dziękuję wychowawcom za to, że pilnowali i mobilizowali podopiecznych do nauki. W dzisiejszych czasach to właśnie wychowawcy spędzają z naszymi dziećmi więcej czasu niż my rodzice. Za to należą się im wielkie brawa – zwracał uwagę. Absolwentom życzył z kolei dobrego wypoczynku. – Nabierzcie sił, abyście stawiali czoła wyzwaniom, które czekają na was w nowych szkołach – dopowiadał.
Fotel dla wychowawcy
Podczas uroczystości uhonorowano uczniów oraz ich rodziców. Były także występy artystyczne. Absolwenci wręczyli również nauczycielom kwiaty, natomiast wychowawczyniom podarowali skórzane fotele biurowe.
Dawid Machecki