EKONOWINY: Ekspert radzi - warto ocieplić dom
W cyklu naszych rozmów z fachowcami, tym razem rozmawiamy ze specjalistą z branży budowlanej. Inżynier Łukasz Sikora z rybnickiej firmy ABC wyjaśnia wątpliwości naszych czytelników związanych z termomodernizacją budynków.
– Co oznacza termin termomodernizacja budynku?
– Termomodernizacja budynku to ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania, a także polepszenie warunków użytkowych.
– Czy termomodernizacja to dobry sposób na poprawę efektywności energetycznej budynku?
– Termomodernizacja to na pewno sposób na poprawę efektywności energetycznej budynku polegający na zmniejszeniu kosztów ogrzewania, zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery, zapewnienie komfortu cieplnego pomieszczeń użytkowych, polepszenie warunków mieszkalnych i estetycznych budynku.
– Co jest kluczem do efektywnej termomodernizacji budynku?
– Pierwszym krokiem powinno być wykonanie audytu energetycznego budynku. Audyt jest dokumentem opisującym stan techniczny istniejącego budynku i stan po jego modernizacji wraz z wyliczeniem wskaźników energetycznych i ekonomicznych, kosztów inwestycji, oszczędności energii oraz oszczędności kosztów energii. Wskazuje również jakie należy podjąć w pierwszej kolejności działania termomodernizacyjne aby osiągnąć największy efekt energetyczny. Stanowi doskonały przegląd całego budynku począwszy od przegród budowlanych poprzez instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także wentylację. W audycie audytor proponuje różne warianty termomodernizacyjne ułożone w kolejności od tych najbardziej opłacalnych do tych najmniej opłacalnych. Do inwestora należy wybór odpowiedniego wariantu w zależności od środków finansowych jakimi dysponuje. Audyt w każdym przypadku powinien uwzględniać uwagi i wytyczne inwestora. Audyt powinna wykonywać osoba (audytor) posiadająca duże doświadczenie w wykonywaniu audytów. W celu zweryfikowania doświadczenia audytor powinien wykazać się pozyskanymi referencjami instytucji lub osób, dla których wykonywał już wcześniej audyty.
– Jakie należy podjąć działania aby w sposób optymalny przeprowadzić prace modernizacyjne w zakresie termomodernizacji budynku?
– W zależności od zasobności portfela możemy przystąpić do kompleksowej modernizacji opisanej w audycie energetycznym. Kompleksowa modernizacja budynku jednorodzinnego polega na: ociepleniu ścian zewnętrznych, ociepleniu ścian piwnic, ociepleniu stropu/dachu, wymianie okien zewnętrznych i drzwi, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania łącznie z wymianą kotła i przygotowania ciepłej wody użytkowej, modernizacji systemu wentylacji. Jeżeli mamy mniejszy budżet to na podstawie wykonanego audytu powinniśmy wybrać to przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które charakteryzują się najszybszym okresem zwrotu nakładów inwestycyjnych. Prawidłowa termomodernizacja przynosząca największe korzyści energetyczne i ekologiczne powinna w pierwszej kolejności obejmować izolację cieplną przegród budynku, a później ewentualnie wymianę kotła na nowy bardziej efektywny lub zmianę kotła spalającego inny rodzaj paliwa bardziej przyjazny dla środowiska. Częstym błędem jest wymiana kotła na nowy bez przeprowadzenia modernizacji przegród budowlanych. Wymiana kotła powinna iść w parze z ociepleniem budynku. Również bardzo ważne jest odpowiednie spalanie paliwa w kotle czyli doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza w procesie spalania. Jeśli proces spalania jest prawidłowy, wtedy ilość szkodliwych substancji wprowadzanych do atmosfery maleje.
– Jaka kolejność działań zapewni obniżenie kosztów ogrzewania budynków dla ich właścicieli?
– Z reguły największe oszczędności kosztów energii uzyskamy wykonując ocieplenie stropodachu/dachu lub stropu poddasza nieużytkowego oraz ścian zewnętrznych. W dalszej kolejności wymiana okien i drzwi oraz modernizacja systemu wentylacji.
– Jaki jest najlepszy materiał do ocieplenia budynku?
– Ściany zewnętrzne możemy ocieplić styropianem lub wełną mineralną. Najczęściej jednak stosowanym materiałem do ocieplenia ścian zewnętrznych jest styropian. Styropian charakteryzuje się łatwością w wykonaniu i jest materiałem tańszym w stosunku do wełny mineralnej oraz ma lepsze współczynniki przewodzenia ciepła, λ=0,031–0,052 W/mK. Poddasza i dachy należy natomiast ocieplać wełną mineralną, ponieważ jest materiałem niepalnym.
– Jaka powinna być optymalna grubość materiału do ocieplenia budynku? Czy w tym kontekście ma znaczenie miejsce , które ma zostać ocieplone?
– Grubość izolacji cieplnej powinna być zawsze dobrana na podstawie audytu energetycznego, ponieważ mamy wtedy pewność, że dana przegroda spełnia wymagania ochrony cieplnej wskazane w rozporządzeniu. Wymagania są różne w zależności od rodzaju przegrody. Obecnie wykonuje się audyty spełniające wymagania na 2021 rok. Zgodnie z tymi wymogami ściany zewnętrzne powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła U≤0,20 W/m2K, strop U≤0,15 W/m2K, okna U≤0,9 W/m2K, drzwi U≤1,3 W/m2K. W zależności od rodzaju ściany zewnętrznej grubość izolacji cieplnej waha się od 10 – 18 cm. Każda przegroda jest inna i powinna zostać indywidualnie poddana obliczeniom cieplnym.
– W jakich miejscach ucieka najwięcej ciepła? Ile, wskutek złej izolacji termicznej budynku ucieka ciepła?
– Straty energii cieplnej występują przez całą bryłę budynku, tz. ściany, strop, okna, drzwi, wentylację. Straty obliczane są w audycie i na ich podstawie oblicza się całkowite zapotrzebowanie budynku na energię cieplną i moc cieplną. Wielkość strat zależy od rodzaju danej przegrody zewnętrznej. Jednak największe straty obserwuje się przez strop budynku i ściany zewnętrzne oraz przez wentylację. Straty przez: ściany ok. 20 – 30%, strop 10 – 25%, okna ok. 15 – 25%, wentylacja ok. 30%, piwnica ok. 3 – 6%.
– Jak ważny jest poprawny montaż okien?
– Poprawny montaż stolarki okiennej ma duży wpływ na eliminację mostków termicznych, które najczęściej występują w narożach okiennych oraz w nadprożach. W nowych budynkach energooszczędnych okna montuje się w warstwie izolacji cieplnej w celu wyeliminowania mostków cieplnych. Niepoprawny montaż okien może skutkować pojawieniem się wilgoci w narożach okiennych spowodowanej przemarzaniem przegrody. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy stolarka okienna i drzwiowa są dobrej jakości jest wykonanie badań termowizyjnych. Badania termowizyjne powinny być wykonywane przed zakupem domu czy mieszkania w celu sprawdzenia poprawności wykonania izolacji cieplnej i zdiagnozowania ewentualnych mostków termicznych, które mają duży wpływ na ilość zużywanego paliwa do ogrzewania budynku. Należy również pamiętać, że montując nowe okna powinniśmy wyposażyć je w nawiewniki okienne w celu doprowadzenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza.
– Ile energii cieplnej traci się wskutek złego stanu okien?
– Ok. 15 – 25%
– O ile w ramach termomodernizacji można zmniejszyć koszty ogrzewania?
– Zmniejszenie kosztów ogrzewania zależy od tego jakie działania termomodernizacyjne wykonamy w budynku i w jakim stanie technicznym jest analizowany budynek. Największe korzyści uzyskamy wykonując kompleksową termomodernizację polegającą na ociepleniu ścian zewnętrznych, ociepleniu stropu, wymianę okien i drzwi, modernizacji instalacji c.o. i c.w.u. oraz modernizacji wentylacji. Możemy wówczas uzyskać ok 50 – 70% oszczędności w kosztach ogrzewania.
– Czy każdy kilkudziesięcioletni budynek potrzebuje termomodernizacji?
– Raczej tak.
– Ile kosztuje termomodernizacja? (orientacyjny koszt budynku za 1 m2 powierzchni użytkowej)?
– 400 – 750 zł/m2 powierzchni użytkowej dla kompleksowej modernizacji (wymiana kotła, wymiana instalacji centralnego ogrzewania i c.w.u., ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie stropu, wymiana okien i drzwi zewnętrznych.
(eco)