Zapytaj prawnika: Kiedy można odwołać darowiznę?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator
Trzeba rozróżnić dwie sytuacje. Pierwszą, gdy darczyńca chce odwołać darowiznę jeszcze nie wykonaną, oraz drugą, gdy darowizna została już wykonana.
• W pierwszym przypadku darczyńca może odwołać darowiznę, gdy po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.
• Natomiast jeśli darowizna została już wykonana, darczyńca może ją odwołać, gdy obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności, chyba że darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.
Uwaga na termin:
Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.
Forma:
Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.
Czy spadkobiercy mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności?
Tak, ale tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.