Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1389) Data wydania: 29.01.19
Czytaj e-gazetę

Szonowice w centrum polsko–czeskiego sporu o odpady

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Ministerstwo Środowiska prowadzą korespondencję ze stroną czeską w sprawie wywozu niebezpiecznych odpadów, które są składowane na prywatnej posesji w Szonowicach.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odpowiedział na nasze pytania dotyczące dalszego losu składowanych w Szonowicach odpadów. Sprawa dotyczy części ładunku, który pozostał na terenie powiatu raciborskiego po pożarze ciężarówki, do którego doszło latem ubiegłego roku na drodze krajowej 45 nieopodal Szonowic, Ponięcic i Dolędzina w gminie Rudnik. Prokuratura prowadzi w tej sprawie postępowanie dotyczące nielegalnego wwiezienia na teren Polski odpadów oraz ich niewłaściwego transportu. Tymczasem mieszkańcy Szonowic obawiają się skażenia okolicy niebezpieczną substancją.

Transport z Czech do Niemiec

Izabela Szadura, dyrektor departamentu kontroli gospodarowania odpadami GIOŚ przekazała nam, że odpady były transportowane z Ostrawy – Poruby (Czechy) do Herzbergu w Dolnej Saksonii (Niemcy). Z dokumentów przewozowych wynikało, że ładunkiem miał być lakier poliuretanowy, jednak badania laboratoryjne zlecone przez Komendę Powiatową Policji w Raciborzu wykazały, iż przewożona substancja była odpadem niebezpiecznym o kodzie 08 01 15 Europejskiego Katalogu Odpadów (szlamy wodne zawierające farby lub lakiery zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne).

Szonowice na ministerialnym szczeblu

Zgodnie z przepisami, sprawami transgranicznego przemieszczania odpadów zajmuje się Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. To właśnie ta instytucja jeszcze we wrześniu 2018 r. poinformowała o sprawie Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej i wezwała do zapewnienia zwrotu składowanych w Szonowicach substancji do Czech.

12 października Czesi poinformowali GIOŚ, że „preferowaliby rozwiązanie problemu poprzez zwrot transportu do Czech, ale klasyfikowanego jako produkt”.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska klasyfikuje wspomniany produkt jako odpad, jednakże z uwagi na fakt, że Polska miała być w tym przypadku jedynie krajem tranzytu, pismem z 19 października poinformował stronę czeską, że nie będzie sprzeciwiał się zwrotowi substancji jako lakieru i zwrócił się o zapewnienie niezwłocznego zwrotu substancji do kraju wysyłki.

Czesi ociągają się z transportem

GIOŚ wskazuje w korespon

dencji z Nowinami, że właścicielem odpadu (a według strony czeskiej „produktu”) jest firma Klipr 2011 z Czech i to właśnie ona powinna przewieźć substancję z powrotem do Ostrawy – Poruby. Jednak do tej pory czeska firma nie zabrała substancji z Szonowic. Sprawa trafiła więc do polskiego Ministra Środowiska, który w piśmie do swojego czeskiego odpowiednika poinformował, że „władze polskie domagają się od

władz czeskich niezwłocznego zapewnienia wywozu ww. substancji z terenu Polski”.

***

Jan Zgaślik – właściciel nieruchomości, na której przechowywane są odpady – poinformował nas, że niedawno odwiedzili go przedstawiciele strony czeskiej, pobrali do analizy próbki substancji i odjechali. Na miejscu pozostały beczki z kilkunastoma tysiącami litrów odpadów.

Wojtek Żołneczko

Czy w trakcie pożaru ciężarówki z odpadami doszło do skażenia?

Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy od Małgorzaty Zielonki-Alker, rzecznika prasowego tej instytucji:

Jak wynika z zebranych dokumentów, wyciek substancji nastąpił w obrębie pasa drogowego. Na podstawie badań wykonanych przez WIOŚ w Katowicach nie stwierdzono śladów zanieczyszczenia poza pasem drogowym oraz przekroczenia dopuszczalnych zawartości w glebie i w ziemi substancji, powodujących ryzyko dla gruntów grupy IV (m.in. drogi). W tej sytuacji nie ma podstaw do nałożenia obowiązku przeprowadzenia działań naprawczych.