Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Co się dzieje, gdy jeden ze spadkobierców umrze przed testatorem? Jakie skutki odniesie testament, gdy jedna z osób w nim wymienionych umrze przed osobą sporządzającą testament?
Jeśli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych a testament został sporządzony z zachowaniem wszystkich wymogów przewidzianych przez prawo to będzie ważny, nawet pomimo tego że do dziedziczenia została w nim powołana osoba, która już nie żyje. Nawet jeśli testator wie o zgonie, nie musi uaktualniać dokumentu.
Co się stanie z udziałem zmarłego?
Zastosowanie znajdzie zasada przyrostu. Udział przypadający zmarłemu spadkobiercy przypadnie pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do wielkości przypadających im udziałów.
Wyjątek!
Zasady przyrostu nie stosuje się, jeżeli spadkodawca inaczej w testamencie postanowił, np. w testamencie jest umieszczony zapis o wyłączeniu zasady przyrostu.
Pamiętaj!
Zasada przyrostu ma zastosowanie tylko przy dziedziczeniu testamentowym, przy dziedziczeniu ustawowym obowiązują inne zasady. Nie ma natomiast znaczenia, czy testamentem objęty jest cały spadek, czy tylko jego część. Jeżeli np. spadkodawca rozrządził w testamencie tylko częścią swego majątku, a do dziedziczenia pozostałej dochodzą spadkobiercy ustawowi, przyrost funkcjonuje jedynie w obrębie tego ułamka spadku, który był przedmiotem rozrządzeń spadkodawcy w testamencie.