Raport - PW: Roczne kalendarium najważniejszych wydarzeń gminy Pietrowice Wielkie
Roczne kalendarium najważniejszych wydarzeń gminy Pietrowice Wielkie
2015
Luty
• Samorząd nagrodził wyróżniających się przedsiębiorców podczas corocznej Gali Biznesu. W tym roku Oskary przedsiębiorczości otrzymali: Gospodarstwo rolne Patryka Jeremiasza, Europcars (wypożyczalnia samochodów), WMB (producent profili elewacyjnych z gipsu), Hortus Ogrody (projektanctwo ogrodów), Solidium (brukarstwo), Eltech- System (instalacje elektryczne), Eko Okna (producent stolarki PVC) oraz Silver Stal (producent wyrobów ze stali nierdzewnej).
• Rozpoczął się projekt StartUp, w którym gmina chce zaktywizować młodych do podjęcia własnej działalności gospodarczej.
Styczeń
• Odbył się III Eko-Cross po Ziemi Pietrowickiej, organizowany przez UKS Start. Prawie 200 uczestników przebiegło 10-kilometrową trasę wyznaczoną po pietrowickich pagórkach. W kategorii open zwyciężył Piotr Pałka z Olsztyna (czas 34 min 14 sek), wśród mieszkańców najlepszy był Krzysztof Czekała z Krowiarek (45 min 34 sek).
2014
Grudzień
• Ślubowanie nowych samorządowców. Po raz czwarty przewodniczącym rady gminy wybrano Henryka Joachima Marcinka, współautora pietrowickiego modelu samorządu.
• Uroczyste otwarcie nowej hali w fabryce Eko Okien w Kornicach. Znajdzie tu pracę kolejnych 500 pracowników, co w sumie da łączną liczbę zatrudnionych około 2 tys. Prezes fabryki, Mateusz Kłosek zapowiedział, że to nie koniec inwestycji i rozwoju zakładu.
Listopad
• Wybory samorządowe. Po raz kolejny, bez konkurencji wygrał fotel wójta Andrzej Wawrzynek zdobywając 90-procentowe poparcie. Do nowej rady gminy weszli: Henryk Joachim Marcinek, Joachim Wieczorek, Piotr Bajak, Sebastian Weiner, Jan Mikołajczyk, Elżbieta Hermet, Anna Rostek, Martin Malcharczyk, Wojciech Zalewski, Piotr Wilczek, Andrzej Olbrich, Maria Sobola, Maria Palisa, Piotr Parys, Ilona Gawlica.
Październik
• Konferencja pt. „Doświadczenia gminy Pietrowice Wielkie w realizacji innowacyjnej koncepcji gospodarki ściekowej”. Miejscowi samorządowcy dzielili się uwagami z przedstawicielami innych gmin z zakresu rozwiązania kwestii kanalizacji sposobem przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków.
• Dzień Kultury Niemieckiej. W centrum wystawienniczym zorganizowano święto mniejszości. Pod hasłem: promujmy wielokulturowość, w tym roku zaprezentowały się grupy gminy Krzanowice.
Wrzesień
• Eurodeputowany Joseph Daul zwiedził przedsiębiorstwa rolne, rozwijane za dotacje z UE. Duże wrażenie zrobiły na nim również asfaltowe drogi pośród pól uprawnych, wykonane w gminie w ramach scalania gruntów.
• Konferencja naukowa i piknik pt. „Czym ziemia bogata... najnowsze odkrycia archeologiczne w rejonie Pietrowic Wielkich”. Archeolodzy opowiadali i pokazywali dowody m.in. na to, że na terenach gminy ludzie osiedlali się już dziesiątki tysięcy lat temu.
Sierpień
• Dożynki gminne w Pawłowie. Korowód rozpoczynający święto plonów formował się w gospodarstwie Malcharczyków, skąd wyjechał na objazd okolic do Żerdzin i z powrotem na uroczystą mszę świętą.
Lipiec
• Inauguracja święta plonów w Kornicach. Tym razem na wiejski festyn jako atrakcję dnia zaproszono zespół Rzuchowianki oraz grupę z Pawłowa „MAMY ukryte talenty”, które zaprezentowały taniec brzucha.
Czerwiec
• OSP Maków świętował jubileusz 125 lat istnienia. Apel i uroczystości zakłócił alarm. W Pietrowicach płonął dom. Strażacy pokazali klasę i w mundurach galowych ugasili płomienie i ocalili mieszkańców.
• Wielka akcja ratowania pietrowickich boćków. Urodziło się ich aż pięcioro i rodzice nie potrafili wszystkich wyżywić. Dzięki kamerce zamontowanej przy gnieździe internauci zaalarmowali urząd, że jeden bociek już leży półprzytomny. Do akcji włączono strażaków i służby weterynaryjne. Ocalono czwórkę z rodzeństwa.
• Samorządowcy rozpoczęli przymiarki do rządowego programu Prosument (zlepek słów: producent i konsument). Umożliwia on montaż tzw. solarów i niemal uniezależnienie się od dostaw energii z sieci zewnętrznej, a nawet odsprzedaż wyprodukowanej nadwyżki. Do połowy marca 2015 r. los programu wisi na włosku – czeka na zatwierdzenie przez prezydenta. Z tego względu ewentualny start programu znacznie się przeciągnie.
• Gminne zawody strażackie zakończyły się zwycięstwem drużyny żeńskiej i młodziezowej triumfowały druhny i druhowie z Samborowic. W grupie męskiej wygrali członkowie OSP Krowiarki.
Maj
• XIV Eko Wystawa. Kilkuset wystawców po raz kolejny chwaliło się nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu budownictwa. Gościem specjalnym był były premier Jerzy Buzek. Najlepszych wystawców nagrodzono. Wszyscy bawili się na dwudniowym festynie.
• Majówka konna w Pawłowie. Imprezy dla miłośników siodła stały się u Malcharczyków małą tradycją. Uczestnicy wjechali najpierw na objazd do Ocic, a po powrocie odbyły się zawody w powożeniu i potańcówka.
Kwiecień
• Wielkanocne stoły – powiatowe święto kulinarne. Konkurs organizowany przez starostwo co roku przyciągnął kilkanaście grup gospodyń z terenu całego powiatu. Jak zwykle wygrywali wszyscy – szczególnie zwiedzający, którzy za symboliczną kwotę mogli jeść do woli.
• Procesja konna. Jak co roku jeźdźcy na koniach i w bryczkach pod przewodnictwem ks. proboszcza Damiana Rangosza objechali pola, prosząc Boga o łaskę i urodzaj. W 2014 roku koni było 88.
Marzec
• W urzędzie gminy zorganizowano Dzień sołtysa. Przedstawiciele sołectw zostali pochwaleni za swoją pracę, zaufanie lokalnych społeczności i pracę na ich rzecz. W kadencja 2010 – 2014 sołtysami w gminie były trzy kobiety. Jak będzie obecnie, dowiemy się wkrótce.