Święto miasta w nowej formule
Taki jest wynik ustaleń poczynionych 8 stycznia pomiędzy władzami miasta a Raciborskim Centrum Kultury i innymi jednostkami kultury. RCK zajmie się organizowaniem wszelkich imprez. Organizatorem przestanie być odpowiedzialny za kulturę magistracki urzędnik. – Odtąd będziemy wyznaczać tylko kierunki działań, kontrolować ich realizację a przede wszystkim koszty przedsięwzięć – mówi prezydent Mirosław Lenk.
Formuła wrześniowych Dni Raciborza, jak uznano, już się wyczerpała. W ostatnich latach, nie licząc koncertu w plenerze i Dni Muzyki Organowej, kalendarz opierał się na imprezach organizowanych przez raciborskie placówki – RCK, Muzeum i bibliotekę. Wszystkie będą się nadal odbywać, ale już bez logo Dni Raciborza. Te bowiem przeniesiono na 15–16–17 czerwca. – Wtedy jest większe zapotrzebowanie mieszkańców na rozrywkę. Mamy gwarancję lepszej pogody. Miasto może ściągnąć turystów – dodaje M. Lenk. Niewykluczone, że jedną z głównych atrakcji będzie festyn rycerski. Na Dni Raciborza znajdzie się w budżecie 110 tys. zł.
Obok Dni Raciborza na stałe do kalendarza ma wejść festyn majowy (1–3 maja) oraz letnie koncerty na Rynku. Koncertów będzie łącznie sześć. Na scenie będą się prezentować zespoły jazzowe i kameralne, głównie wieczorową porą, ale tak by nadmiernym hałasem nie zakłócić spokoju mieszkańców. RCK organizuje w tym roku po raz pierwszy Dni Patronów Raciborza. – Zobaczymy, czy ta oferta się przyjmie – mówi Lenk.
Ponadto w kalendarzu pozostają: sierpniowy Memoriał (w tym roku miasto da na imprezę 60 tys. zł), wrześniowa intronizacja króla Raciborskiego Bractwa Kurkowego (odbędzie się już drugi raz) oraz festiwal „ Śląsk – kraina wielu kultur” organizowany przez Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej. Ten ostatni ma się odbyć w tym roku nie w maju, a we wrześniu.
(waw)