Radosne świętowanie
W kościele św. Jana Chrzciciela na Ostrogu uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu obchodzili uroczyście, 21 listopada, dzień św. Marcina, biskupa z Tours. Pomysł zaczerpnięto z niemieckiej tradycji. Ten piękny zwyczaj ma już kilkuwiekową historię i jest kultywowany w wielu krajach Europy Zachodniej.
Z okazji święta młodzież ze swą nauczycielką Renatą, Sput, przygotowała na lekcjach języka niemieckiego inscenizację przedstawiającą życie św. Marcina. Łączyła ona w sobie elementy historyczne i legendy. Występy uczniów poprzedziły liczne próby oraz prace związane z przygotowaniem strojów i scenerii.
Dzieciom przybyłym na mszę szkolną występ uczniów bardzo się spodobał, co potwierdzały brawami. Zostały obdarowane rogalami cynamonowymi, które kształtem przypominały podkowy. Był to dar raciborskiego piekarza, Alfreda Chrobaka. Ku uciesze wielu dzieci po mszy pod kościół podjechał św. Marcin. Konia udostępnili i dostarczyli, jak i w poprzednich latach, gospodarze Rusnarczykowie z Ocic. Siedzący na koniu Marcin ubrany był w żołnierski płaszcz. U boku dzierżył miecz. Miał na sobie piękną, kutą, metalową zbroję i hełm rzymskiego jeźdźca. Rekwizyty udostępnił już po raz kolejny sołtys Samborowic, Adrian Niewiera. Wokół kościoła ruszyła procesja, której św. Marcin przewodził. Tuż za nim podążały dzieci z latarkami. Latarki – symbolem światła Przypominającymi o dobrych czynach, których św. Marcin, już jako chrześcijanin, dokonał wobec najuboższych, będąc dla nich promykiem nadziei w szarym, pełnym trosk i bólu życiu.
Organizatorka, Renata Sput, dziękuje sponsorom za wsparcie, a uczniom za udział w przygotowaniach i przebiegu obchodów dnia św. Marcina. Byli to uczniowie klas technikum i liceum ogólnokształcącego. W przedstawieniu brali też udział studenci II roku filologii germańskiej PWSZ w Raciborzu. Główną rolę, postać Marcina, odegrał były uczeń „Mechanika”, Sebastian Węgorowski. Marcina na koniu zagrał zaś uczeń klasy IV e, Paweł Jakubczyk. Organizatorka i aktorzy dziękują proboszczowi parafii św. Jana Chrzciciela, ks. Jerzemu Hetmańczykowi, za udzielenie zgody na obchody dnia św. Marcina, wikarym, którzy czynnie uczestniczyli w przebiegu uroczystości oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania projektu.
(opr. e)