Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (761) Data wydania: 14.11.06

Kuchnia w glazurze

Kuchnia musi znieść wiele. Materiałem, który sprawdza się w trudnych warunkach, są płytki ceramiczne.

Na ścianę
Najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykończenia ścian w kuchni są płytki ceramiczne. Jest tak dlatego, że są one niepalne, nie wchłaniają wilgoci i łatwo się je czyści. Do kuchni najlepsza jest glazura pokryta grubszą warstwą szkliwa, szkliwiony gres, a także szkliwiony klinkier. Unikać należy trudnych do utrzymania w czystości płytek nieszkliwionych, gresu technicznego i polerowanego.

Płytki kleimy na wcześniej przygotowane podłoże, które powinno być mocne, równe, oczyszczone z kurzu i brudu, tłuszczów oraz resztek farby. Jeżeli istnieje potrzeba zredukowania chłonności podłoża, należy zastosować emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt. Do klejenia płytek ceramicznych możemy użyć Zaprawy Klejowej Atlas. Zaprawa ta nadaje się do naklejania glazury na ściany tynkowane, betonowe i na każde inne suche lub wilgotne podłoże z materiałów ceramicznych. Do przyklejania płytek na innych podłożach, np. na powierzchni starej glazury i terakoty, płytach kartonowo-gipsowych czy drewnopochodnych, zaleca się stosować klej elastyczny o podwyższonej przyczepności Atlas Plus.

Po przyklejeniu płytek należy oczywiście wypełnić powstałe między nimi spoiny. Szeroką gamę kolorystyczną, bo aż 40 kolorów wąskiej zaprawy do fugowania, znaleźć można w ofercie Atlasa. Do spoinowania okładzin ceramicznych w narożach ścian, w miejscach połączenia ścian z podłogą oraz do wypełniania szczelin przy zlewozmywaku i meblach kuchennych stosujemy silikon sanitarny Atlas Silton S. Jest on dostępny w 40 kolorach, odpowiadających palecie barw fugi wąskiej.

Na podłogę
Tradycyjna podłoga w kuchni również ułożona jest z płytek ceramicznych. Nie ma się czemu dziwić, przecież płytki są materiałem naturalnym, pasują do każdego wnętrza, a dobrze ułożone przetrwają wiele lat. Operując kształtem, wielkością i kolorem płytek możemy zamykać lub otwierać przestrzeń. Można w ten sposób uzyskać wrażenie przestronności lub uczynić wnętrze przytulnym. Na posadzkę dobry jest gres porcelanowy i klinkier szkliwiony. Są to materiały twarde i łatwe do czyszczenia. Do przyklejenia płytek z gresu można użyć Zaprawy Klejącej Atlas do Płytek Gresowych. Stosuje się ją do klejenia na podłogach  betonowych, jastrychach cementowych i anhydrytowych. Nie wolno stosować jej na podłożach drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych. Jeżeli istnieje konieczność zastosowania grubszej warstwy zaprawy klejącej w celu wyrównania podłoża, z pomocą przyjdzie nam specjalistyczna zaprawa klejąca Atlas Cal N. Możemy wtedy zastosować warstwę sklejania o grubości od 4 do 20 mm.

Do spoinowania okładziny podłogowej można stosować fugę tradycyjną – taką jak w wypadku ścian – albo Samorozlewną Zaprawę do Fugowania Atlas. Różni się ona od tradycyjnej przede wszystkim konsystencją – jest rzadsza. Dzięki tej właściwości sprawdza się doskonale przy spoinowaniu podłogowych płytek o nieregularnych kształtach lub dużym formacie. Pracować z nią można na dwa sposoby: wlewając masę za pomocą naczynia z „dzióbkiem” bezpośrednio do spoin albo rozprowadzając ją po powierzchni okładziny za pomocą pacy gumowej, osadzonej na kiju – ten sposób skraca czas pracy przy fugowaniu dużych powierzchni. Zaprawa produkowana jest na razie tylko w kolorze szarym.

Na blat
Płytki ceramiczne są też wdzięcznym materiałem do odnowienia blatu kuchennego. Tradycyjny, najczęściej wykonany z wodoodpornej płyty wiórowej, jest z reguły jednobarwny i monotonny. Kolorowe płytki pozwolą go nie tylko odświeżyć, ale i ożywić. Należy pamiętać, aby kupić nieco więcej płytek niż to wynika z pomiarów. Do przyklejania płytek na blacie niezbędny będzie specjalistyczny klej. Na trudne podłoża świetnie nadaje się klej dyspersyjny w paście Atlas Bis, który pozwala m.in. przykleić glazurę na materiałach drewnopochodnych.
Po przyklejeniu wszystkich elementów trzeba odczekać ok. 4 dni. W tym czasie z kleju odparuje wilgoć. Musimy pamiętać, że pod glazurą jest płyta z materiału drewnopochodnego, która może spęcznieć, jeśli w kleju zostanie wilgoć. Dopiero zatem po kilku dniach możemy przystąpić do wypełnienia szczelin między płytkami masą do spoinowania. Po wstępnym związaniu spoiny, jej nadmiar trzeba zebrać gąbką, a spoiny wyrównać. Miejsca połączenia blatu ze ścianą oraz wokół zlewozmywaka wypełniamy silikonem sanitarnym Atlas Silton S, który jest odporny na działanie pleśni i grzybów.

Anna Dydycz,
GRUPA ATLAS