Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (720) Data wydania: 31.01.06

W skrócie - powiat raciborski

RACIBÓRZ
  • Za zgodą Rady Miasta na budynku Poczty Polskiej znajdzie się tablica pamiątkowa poświęcona Arnoldowi Ludwigowi Mendelssohnowi (1855-1933), wywodzącemu się z Raciborza sławnemu kompozytorowi. Jej wmontowanie jest związane z 150. rocznicą jego urodzin, która minęła w minionym roku. Dom rodzinny Mendelssohna znajdował się przy ul. Kolejowej 9 (obecnie Pocztowa).
  • Z krajobrazu Raciborza znikł były budynek Powiatowego Urzędu Pracy. Na terenie dawnego „Ślązaka” gliwicka firma P.A. Nova przystąpiła do budowy marketu Kaufland oraz, od strony ulic Mickiewicz-Podwale, budynku biurowo-usługowego. Pod Kauflandem, zgodnie z zapowiedziami, ma być parking podziemny.
  • 27 stycznia otwarto po remoncie gabinety lekarza podstawowej opieki zdrowotnej NZOZ „Centrum Zdrowia” - poradni przy ul. Ocickiej.
  • 31 stycznia na pierwszej w tym roku sesji zbiorą się radni powiatowi. Głównym tematem obrad będzie problematyka zabezpieczenia usług medycznych na terenie Raciborszczyzny i dalszej sanacji zadłużenia szpitala rejonowego. Mandat radnego powiatowego, zwolniony przez Franciszka Wańka, obejmie oficer straży pożarnej Wiesław Szczygielski. Chce on pracować w Komisjach Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki a także Zdrowia, Opieki Społecznej, Polityki Prorodzinnej, Wspierania Osób Niepełnosprawnych oraz Bezpieczeństwa.
  • Na sesję powiatu wróci sprawa karania radnych za nieobecność na sesjach i posiedzeniach komisji. Pod koniec minionego roku przyjęto już uchwałę, która nakazuje odliczyć za każdą nieobecność 12,5 proc. należnej miesięcznej diety. Teraz Rada będzie głosować nad projektem piątki rajców opozycji SLD-Forum Samorządowe. Podpisali go: Marek Bugdol, Oswald Krupa, Henryk Panek, Krystyna Słotwińska i Marceli Klimanek. Chcą oni, by nieobecność na sesji skutkowała całkowitym odebraniem diety, zaś absencja na komisji czy zarządzie 30-proc. potrąceniem.
  • Podsumowanie Ogólnopolskiej akcji „Książki dodają skrzydeł”, w której wziął udział Urząd Miasta, odbyło się 20 stycznia w Domu dla dzieci przy ulicy Starowiejskiej. Placówka prowadzona przez siostry z Annuntiaty oraz świetlica Caritas przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny otrzymały zebrane od raciborzan książki, w sumie ponad 630 egzemplarzy.
  • 27 stycznia w Katowicach odbył się konwent starostów województwa śląskiego. Tematem spotkania była realizacja wypłat ze środków unijnych, a także realizacja zadań rządowych przez administrację samorządową. W spotkaniu wziął udział starosta Jerzy Wziontek.
  • 19 stycznia w hotelu „Polonia” odbyła się konferencja beneficjentów Funduszu Spójności województwa śląskiego. Organizatorem był Urząd Miasta. Udział w niej wzięli przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Katowic.
  • Władze miasta złożyły w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach wnioski o dofinansowanie w ramach Wojewódzkiego Programu Rozbudowy Bazy Sportowej dokończenia budowy boisk piłkarskich w dzielnicy Markowice i Ocice.
  • 4 marca o godz. 19.00 Raciborskie Centrum Kultury - D.K. Strzecha szykuje gratkę dla fanów jazzu. Tego dnia w ramach Kawiarenki jazzowej wystąpi Artur Dutkiewicz TRIO z projektem pt. Niemen.
  • Zainteresowanie nauką języków obcych przeszło najśmielsze oczekiwanie władz powiatu. Właśnie zakończyła się rekrutacja na kursy językowe dla dorosłych osób pracujących. Spośród aż 612 zgłoszeń, zespół roboczy ds. realizacji unijnego projektu „Doskonalenie kompetencji językowych osób pracujących szansą rozwoju gospodarczego powiatu raciborskiego” postanowił o zakwalifikowaniu na naukę języka angielskiego i niemieckiego ogółem 100 osób. Kursy są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnicy ponoszą tylko niewielki koszt kształcenia.
  • Pod całodobowym bezpłatnym numerem telefonu 0 800 245 000 można uzyskać informacje o możliwościach pomocy bezdomnym w zakresie noclegu i wyżywienia. Osoby potrzebujące pomocy mogą się zgłaszać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciborzu, przy ul. Sienkiewicza 2, tel. 032 415 26 50 lub 415 98 37 oraz do Noclegowni i Domu dla Bezdomnych „ARKA N” przy ul. Topolowej 15, tel. 032 415 51 69. CARITAS Diecezji Opolskiej Rejon Racibórz prowadzi stołówkę dla osób potrzebujących przy ul. Różanej 6. Wydawanie posiłków odbywa się w godz. od 10.00 do 14.00. Osoby zainteresowane zobowiązane są do zgłoszenia się do siedziby CARITAS-u przy ul. Kozielskiej 65, tel. 032 414 05 32, w godz. od 7.00 do 15.00 w celu pobrania talonów na posiłek.
  • Każdy, kto planuje podróż koleją po Polsce lub Europie może uzyskać wszystkie niezbędne informacje dzwoniąc pod numer informacji miejskiej 94 91 – informuje Telekomunikacja Polska SA. Doradca poda aktualne rozkłady jazdy pociągów, orientacyjne ceny biletów i pomoże wybrać najdogodniejszą trasę przejazdu. TP SA świadczy usługę we współpracy z firmą Telekomunikacja Kolejowa. Opiera się ona na wykorzystaniu „elektronicznego rozkładu jazdy pociągów”, zawierającego większość rozkładów kolei europejskich. Usługa jest dostępna na terenie całego kraju, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Za pośrednictwem numeru 94 91 można też zamawiać i płacić za bilety do teatrów, na koncerty czy inne wydarzenia kulturalne. Udzielane są informacje o pracy urzędów w największych polskich miastach. Minuta połączenia z numerem 94 91 kosztuje 1, 05 zł (z VAT 1,28 zł).
  • Profilaktyka nowotworów przewodu pokarmowego była tematem konferencji, zorganizowanej 20 stycznia przez Polski Komitet Zwalczania Raka koło w Raciborzu. Wykłady wygłosili dr Klaudia Niepsuj oraz dr Adam Wendrychowicz z Instytutu Onkologii w Gliwicach. Najwięcej miejsca poświęcili nowotworom jelita grubego. W ostatnich latach  onkolodzy obserwują wzrost zachorowalności. Jedną z przyczyn  jest dieta. „Praktycznie wszystko, co jemy, kupujemy w supermarketach. To żywność przetworzona, konserwowana” – wyjaśnia dr Adam Wendrychowicz. Statystycznie największe ryzyko występuje u osób po 50 r. życia. Coraz częściej pojawia się u ludzi znacznie młodszych. W Polsce ledwie 30 proc. pacjentów z rozpoznanym nowotworem żyje kolejnych 5 lat. Na Zachodzie to powyżej 50 proc. Bardzo ważne są więc badania profilaktyczne. Osoby po 40 roku życia powinny je wykonywać raz w roku. Walczyć z chorobą można za pomocą odpowiedniej diety. „W szpitalu wykonujemy wszystkie badania, potrzebne do wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, w tym również górnego i dolnego odcinka jelit” – mówi Zbigniew Wierciński, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Raciborzu. Czas oczekiwania na wizytę wynosi średnio kilka tygodni. Prezes raciborskiego koła PKZW Marian Ciszek zapowiada kolejne spotkania z uznanymi onkologami.