Zagrożenia kontrolowane
Na drodze przewraca się cysterna, przewożąca trującą substancję. Jak zachować się w takiej sytuacji, kogo powiadomić, w jaki sposób zabezpieczyć miejsce wypadku? Mieszkańcy Pietrowic Wielkich dowiedzieć się tego mogą w Gminnym Centrum Edukacji dla Bezpieczeństwa, funkcjonującym w Urzędzie Gminy.
W zakresie zapewnienia ludziom bezpieczeństwa opracowany został program, mający na celu uświadomienie im zagrożeń oraz wskazanie, jak powinni postępować w kryzysowych sytuacjach, takich jak katastrofy drogowe, kolejowe, ekologiczne, epidemie, klęski żywiołowe czy ataki terrorystyczne. Są to rzeczy, o których słyszy się w telewizji, że zdarzyły się gdzieś daleko stąd. Jednak wcale nie musi do nich dojść u nas. Mieszkańcy naszej gminy przecież podróżują za granicę i właśnie tam, mogą znaleźć się w takiej sytuacji – mówi Andrzej Wawrzynek, wójt Pietrowic Wielkich. Uwzględnione zostały nawet zagrożenia atomowe i to nie tylko na wypadek wojny, lecz np.: wybuchu elektrowni atomowej, czyli ile czasu będą mieli mieszkańcy gminy na ewakuację, zanim siła rażenia do nich dotrze oraz gdzie mają szukać schronienia.
Można znaleźć tu też informacje na temat m.in. miejsc, gdzie na terenie gminy może dojść do lokalnych podtopień, symulacje rozmiaru ewentualnej powodzi oraz tego jak zachować się w razie utknięcia zimą w samochodzie na ośnieżonej drodze czy w jaki sposób postępować w przypadku znalezienia niewybuchu. Przy czym ważną rolę odgrywa tu profilaktyka. Chcemy w ten sposób zwiększyć czujność naszych mieszkańców i wyrobić pewne nawyki w ich zachowaniu. To często, wydawałoby się, drobne zaniedbanie, którego konsekwencje mogą być poważne, np.: zajeżdżenie przez maszyny rolnicze przydrożnych rowów. Później woda nie ma którędy spłynąć, zalewa pole i niszczy uprawy - wskazuje wójt. Jest to długofalowy program, dzięki któremu chcemy uświadomić ludziom, że bezpieczeństwo gminy zależy od każdego z nich - dodaje szef gminy.
Opracowania te sporządzone są zarówno w formie broszur jak i programów komputerowych. Podane są w nich procedury postępowania oraz numery telefonów i adresy, gdzie należy zgłaszać konkretne zagrożenie i szukać pomocy. Przygotowane zostały też plany ochrony okolicznych zabytków. W sytuacji kryzysowej ludzie reagują nerwowo, nie myślą logicznie. Mamy już gotowe zasady postępowania, żeby nie zastanawiać się, co robić, gdy będzie już po fakcie - tłumaczy Andrzej Wawrzynek.
Wszytko to można znaleźć w Gminnym Centrum Informacji, w którym utworzone zostało Gminne Centrum Edukacji dla Bezpieczeństwa. Tu również, w razie sytuacji kryzysowej będzie funkcjonować Gminne Centrum Zarządzania i Ochrony Ludności.
(Adk)