Skrzydlaci przyjaciele
Od ponad 10 lat obchodzone są Światowe Dni Ptaków, organizowane przez BirdLife International. Sukces i duże zainteresowanie tym wydarzeniem w krajach europejskich zaowocowało Europejskimi Dniami Ptaków, które obchodzone były w tym roku 1-2 października pod hasłem „Chrońmy krajobraz wiejski”.
Celem imprezy jest propagowanie zainteresowania przyrodą poprzez zachęcenie jak największej liczby ludzi do obserwowania ptaków. Odbywa się ona zawsze w pierwszą sobotę i niedzielę października, w czasie największego nasilenia jesiennej wędrówki ptaków. Organizatorem Dni Ptaków w Polsce jest OTOP – polski partner BirdLife International, czyli światowej federacji towarzystw ochrony ptaków.
Dla wielu ludzi Dni Ptaków są znakomitą okazja do podjęcia zupełnie innej aktywności niż zwykle w wolnym czasie, do wyjścia w teren, przyjrzenia się ptakom z bliska i poddania się ich urokowi. To szansa, aby dowiedzieć się o nich czegoś nowego.
Ptaki zamieszkują różnorodne siedliska i są głównym elementem wielu ekosystemów, w których odgrywać mogą różnorodne role. Polska jest ważnym obszarem dla gatunków wędrujących przez Europę z dalekiej północy, Afryki i Azji. Od warunków jakie znajdą zatrzymujące się u nas ptaki zależy więc ich liczebność na innych kontynentach.
Organizatorzy Dni Ptaków są ze sobą w kontakcie i już w drugim dniu imprezy, czyli w niedzielę, przekazują swoje informacje na temat liczby obserwowanych ptaków, widzianych rzadkości ornitologicznych, liczby i rodzaju przygotowanych wydarzeń oraz liczby uczestniczących w nich osób. Koordynację wydarzenia co roku bierze na siebie inny partner. W tym roku jest to Towarzystwo Ochrony Ptaków w Turcji.
Tegoroczne święto to dobra okazja do uświadomienia sobie, że jeśli nie zmienimy sposobów korzystania ze środowiska, a w rolnictwie nie pozostaniemy przy bardziej przyjaznych ptakom sposobach gospodarowania, skowronek, czajka, dudek, mazurek, kuropatwa, przepiórka czy trznadel mogą zniknąć z naszego krajobrazu.
Na stawach hodowlanych i w starorzeczu Odry obserwacji ptaków podjął się społeczny opiekun przyrody Roman Pieła, mieszkaniec Pogrzebienia. Zaobserwował 641 ptaków. Najliczniej występujące tu gatunki to: kaczka krzyżówka, łyska i szpak, zaś najrzadziej - jastrząb i pustułka. Karta obserwacji została wysłana na adres biura OTOP w Warszawie, a następnie przekazana do centrali w Turcji.
E.H. Zdj. R. Pieła