Po wymianie okna
Wymieniłem stare wypaczone okna na nowe. Niestety, moja radość z tej inwestycji nie jest pełna, ponieważ wokół okien - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz - powstały ubytki o różnej wielkości. W jaki sposób przywrócić gładki wygląd ścianom? - pyta czytelnik.
Ekipa, która wstawiała Panu okna, nie należała do solidnych. Samo osadzenie to zasadniczy etap wymiany starego okna na nowe, ale to nie koniec pracy. Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie mówiąc - w wykończeniu. Podczas demontażu starego okna warstwa tynku w otworze okiennym niewątpliwie tu i ówdzie odpadła, dlatego trzeba bardzo dokładnie wykończyć ościeże. Przydatna tu jest zaprawa tynkarska Atlas, gotowa sucha mieszanka, produkowana na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom jest ona wygodna w użyciu, plastyczna i odznacza się dobrą przyczepnością do podłoża. Umożliwi zatem łatwe i estetyczne wykończenie. Co ważne, jest mrozoodporna, dlatego nadaje się również do zastosowania po zewnętrznej stronie okna. Zaprawę przygotowujemy do użycia zgodnie z zaleceniami, umieszczonymi na opakowaniu. Wsypujemy ją po trochu z worka do wlanej wcześniej wody i mieszamy wiertarką z zamocowanym mieszadłem aż do uzyskania jednorodnej masy. Masę tę stopniowo narzucamy kielnią murarską na przygotowane płaszczyzny ościeży i wyrównujemy. Grubość warstwy zaprawy powinna wynosić od 6 do 30 mm.
W przypadku mniejszych ubytków można zastosować drobnokruszywową zaprawę tynkarską Atlas. Używając tej zaprawy, stosujemy warstwę o grubości od 2 do 10 mm. Jest to sucha mineralna mieszanka tynkarska, produkowana na bazie cementu, wapna, dodatków uszlachetniających i wypełniaczy kwarcowych o maksymalnej wielkości ziarna 1 mm. Zawartość drobnego kruszywa pozwala na uzyskanie bardzo gładkich powierzchni ścian, przeznaczonych pod malowanie. Zaprawa ta jest również mrozoodporna i cechuje się wysokim stopniem plastyczności.
Przed naprawą ubytków należy ocenić chłonność podłoża i w razie potrzeby zagruntować je emulsją Uni-Grunt. Jest to impregnat, który dzięki dużej zdolności penetracji wnika silnie w głąb podłoża, powodując jego wzmocnienie i ujednorodnienie parametrów całej gruntowanej powierzchni. Można ją stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Po całkowitym wyschnięciu jest odporna na temperatury od -20°C do +80°C.
Po ukończeniu naprawy ubytków, o ile zapewniona zostanie odpowiednia wentylacja, możliwe będzie pomalowanie otynkowanej powierzchni.
Anna Dydycz GRUPA ATLAS