Uhonorowano nauczycieli
Członkowie raciborskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego obchodzili 60-lecie jego istnienia. W Polsce związek ma już 100 lat.
Uroczystość jubileuszowa zorganizowana została 30 września w Strzesze. Podczas niej wręczono medale okolicznościowe 100-lecia ZNP (otrzymało je 20 osób), odznaki za 50-letnią przynależność do związku (31 osób), medale w uznaniu zasług dla ZNP (3 osoby) oraz plakietki ZNP (10 osób). Zaproszeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu Kwartetu Bramy Morawskiej i wzięli udział w bankiecie.
Na ziemi raciborskiej działalność związku rozpoczęła się po zakończeniu II wojny światowej. Powstały pierwsze ogniska, a w październiku 1945 r. pierwsze zebranie wszystkich nauczycieli wybrało władze związkowe w składzie: Józef Srokosz-Jurlewicz - prezes, Franciszek Zontek i Antoni Kosiński - zastępcy oraz Genowefa Kamińska i Brunon Strzałka - członkowie zarządu. Zorganizowali oni kancelarię związku, stołówkę nauczycielską i świetlicę, która była ośrodkiem życia kulturalnego i towarzyskiego. W 1947 r. odbył się Zjazd Powiatowy ZNP. Powołano związkowe władze powiatowe z Bronisławem Łotockim na czele. Podjęto decyzję o tworzeniu ognisk związkowych we wszystkich większych placówkach oświatowych miasta i powiatu. Po 1956 r. nową formą pracy związku stały się konferencje rejonowe. Lata sześćdziesiate obfitowały w konkursy pt. „Nasze Ognisko dobrze pracuje na najlepszą pracownię języka polskiego i najładniejszy pokój nauczycielski". W 1977 r., z inicjatywy Waldemara Jończego i Mariana Kapicy, powołano przy Radzie Zakładowej ZNP Naukowe Koło Pedagogów, które z czasem stało się Polskim Towarzystwem Pedagogicznym i funkcjonuje w Raciborzu niezależnie od ZNP do dziś. Działalność związkowa zawsze ściśle łączyła się z rozwojem raciborskiej oświaty i kultury. Sprawy socjalno-bytowe pracowników oświaty i wychowania stanowiły bardzo ważny element działalności.
ZNP pomaga obecnie młodym nauczycielom w uzyskiwaniu stopni awansu zawodowego. Na uwagę zasługują przedsięwzięcia scalające środowisko zawodowe, np. sadzenie drzew na pogorzelisku w nadleśnictwie Rudy (1113 uczestników), udział w zlotach nauczycieli w Raciborzu, Olkuszu, Rybniku i na Górze św. Anny, udział w zawodach sportowych.
E.H.