Jak zostać maratończykiem
Zapiski Mistrza Polski Jana Deńcy - Serwuj sobie zdrowie.
„Nic tak mocno nie rujnuje człowieka jak długotrwała bezczynność ruchowa” - te słowa wypowiedział Arystoteles w IV wieku p.n.e. Na stan zdrowia i samopoczucia wpływa wiele czynników, nie tylko styl życia. To m.in. praca zawodowa, sposób odżywiania czy nałogi. O zdrowie należy dbać od najmłodszych lat, by procentowało „jesienią życia”. Francuski lekarz Jean de La Brunyne stwierdził: „Większość ludzi używa pierwszej połowy swego życia w taki sposób, że czyni nieszczęśliwą jego drugą połowę”. Na ogół joggerzy są wiecznie młodzi, nie palą, nie piją, a i z „tymi sprawami” nie mają problemów. Pracują na to przez wszystkie dekady życia.
Dwudziesto i trzydziestolatku! To okres w którym możesz osiągnąć najlepsze wyniki sportowe i pora na prawidłowe „ustawienie” optymalnej diety. Trening biegowy wymusi na tobie „przemeblowanie” odżywiania - twoje posiłki muszą być takie, by proporcje wytwarzanej z nich energii były następujące: węglowodany – 60%, tłuszcze – 25%, białko – 15%. Przestaw się z posiłków bogatych w tłuszcz na bogate w węglowodany. Zmniejszając powoli ilość spożywanego tłuszczu zabezpieczysz się przed nadwagą. Mniej więcej od 35 roku życia zaczyna się zmniejszać masa kostna o około 0.5% rocznie. Coraz więcej czasu przeznaczasz na pracę, jednak możesz znaleźć kilka minut na gimnastykę rozciągającą twoje mięśnie i ścięgna oraz na parę biegów w tygodniu, po 20-30 minut.
Brak czasu, stres, nadwaga, wysokie ciśnienie krwi, to przyczyny potencjalnych trudności w poruszaniu się, a tym samym niechęci do ćwiczeń fizycznych. Z tego tworzy się obraz człowieka wyglądającego na więcej lat, niż wynika to z daty urodzenia.