Jak zostać maratończykiem
Zapiski Mistrza Polski Jana Deńcy - Sprawdź się
Wytrzymałość, szybkość i siła to zdolności, za pomocą których można ocenić stan fizyczny człowieka. Amerykanin Kenneth Cooper ogłosił w 1970 roku zestaw ćwiczeń. Stosując go, niezależnie od wieku, można w krótkim czasie zwiększyć wydolność organizmu. Największą popularność z tzw. testu Coopera zdobył 12-minutowy bieg. Najlepiej wykonać go na bieżni stadionu, gdzie z dużą dokładnością można określić dystans (jedno okrążenie - 400m). W pierwszym roku systematycznych biegów powtarzaj go co miesiąc lub dwa i śledź postępy. Ocena wyniku zależy od wieku biegacza. Im starszy biegacz, tym mniej musi przebiec na tę samą ocenę. Badania potwierdzają, że im dłuższy dystans tym starsi mają większe szanse na nawiązanie walki z młodszymi.
Oto niektóre z ocen wyników wg testu Coopera: bardzo słabym rezultatem jest pokonanie dystansu 2100 m przez mężczyznę w wieku poniżej 20 lat, dobrym - 2501 m a doskonałym powyżej 3000 m. Dla kobiety w wieku 40 - 49 lat słabym wynikiem będzie dystans mniejszy niż 1800 m, zadowalającym 2001 m a doskonałym powyżej 2600 m. Dobrym dla mężczyzny w wieku 50 - 59 lat będzie osiągnięcie dystansu 2101 m. To tylko niektóre z danych, warto zaopatrzyć się w szczegółową tabelkę testu Coopera.
Miliony ludzi zafascynowanych tą konkurencją bierze udział rokrocznie w biegach na całym świecie. Od dzieci w wieku szkolnym do osób ponad 90-letnich. Tak naprawdę prawdziwa przygoda zaczyna się od 18-latków. Ale czy nastolatek powinien biegać maratony?
O tym przeczytacie za tydzień.