Nietypowe gniazdo
Dwa takie przypadki odnotowano na początku maja - w sezonie lęgowym - na terenie sołectwa Pogrzebień, w lesie zw. „Zapaście” i „Łaziska”. Teren lasu „Zapaścia” stanowią stare drzewa, gąszcz wysokich krzewów oraz pojedyncze odziomki spróchniałych czereśni. Nie ma w pobliżu wody, trzcin, turzyc i łozów tworzących naturalną osłonę gniazda kaczki krzyżówki, w których najchętniej zakłada gniazda.
Z braku naturalnego miejsca gniazdowania para tych ptaków umieściła gniazdo na szczycie 1,5-metrowego pnia pozostałego po złamanej czereśni, w wygrzebanym dołku w próchnie. Szarobrązowe ubarwienie kaczki wysiadującej osiem jaj w połączeniu z barwą próchniejących drzew rosnących w pobliżu i grą światłocieni rzucanych przez liście drzew, doskonale maskowały gniazdo. Jedynie po zejściu krzyżówki, od tła gniazda odcinały się jasne skorupy bladozielonkawych jaj.
Mimo braku naturalnej osłony z trzcin, w połowie maja krzyżówkom udało się wyprowadzić siedem młodych. Po wylęgu, gdy tylko pisklętom obeschnie puch, matka prowadzi je nad wodę. W tym przypadku najbliższy zbiornik mieści się w odległości około jednego kilometra od gniazda i tam prawdopodobnie młode zostały wywiedzione.
(e)