Wolny czas po europejsku
Nędza. Goście z Portugalii i Czech, 8 czerwca, wzięli udział w zorganizowanych przez Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy obchodach Dnia Europy oraz Dnia Sportu, połączonych z Międzynarodowym Dniem Dziecka.
Z tej okazji w placówce przygotowano szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. W ramach Dnia Sportu uczniowie rywalizowali ze sobą m.in w pokonywaniu na czas toru przeszkód, żonglowaniu piłką, kręglach czy w kręceniu hula-hop. Jednym z punktów programu było zwiedzanie przygotowanej przez wszystkie klasy wystawy na temat krajów, należących do Unii Europejskiej. Uroczyste powitanie zagranicznych gości odbyło się na sali gimnastycznej. Uczniowie gimnazjum zaprezentowali program artystyczny, w którym, m.in. przybliżyli Czechom i Portugalczykom postać najbardziej znanego w świecie Polaka, papieża Jana Pawła II. Zabawa zakończyła się dyskoteką dla młodzieży z gimnazjum w Nędzy i zaproszonych gości.Ze szkołą w czeskich Wielkich Hoszycach placówka współpracuje już od wielu lat, od momentu podpisania umowy partnerskiej przez obie gminy. Uczniowie biorą udział w wymianach. Mają okazję poznać tradycje i kulturę swoich sąsiadów. Nawiązują ze sobą kontakty koleżeńskie, piszą do siebie listy - mówi Ludmiř Malač, opiekun 11-osobowej grupy z Czech. Współpraca z Czechami zaowocowała u nas np. zainteresowaniem ceramiką. W szkole mamy pracownię z piecem do wypalania wyrobów ceramicznych. Dla uczniów zainteresowanych wymianą działa też czeskie kółko zainteresowań - opowiada Brygida Szczepanik, dyrektor ZSG w Nędzy.
Portugalczycy przyjechali ze szkoły w miejscowości Alcabaca, położonej 100 km od Lizbony. W marcu gościli u siebie gimnazjalistów z Nędzy. Współpraca obu placówek rozpoczęła się za pośrednictwem przebywającej w ZSG asystentki językowej z Portugalii. Szkoła chciała poszerzyć międzynarodową współpracę w ramach projektu Socrates Comenius - wspomina Brygida Szczepanik. Pobyt grupy nastolatków w gimnazjum był okazją do ciekawych porównań systemów edukacyjnych. W Portugalii np. lekcja trwa...90 min. Szkoła w Alcabaca liczy sobie 1000 uczniów i funkcjonuje w systemie zmianowym do późnych godzin nocnych. Dla porówania w szkole w Wielkich Hoszycach uczy się ok. 200 osób.
Podczas pobytu w Polsce Portugalczycy zwiedzą najciekawsze zabytki i miejsca Raciborszczyzny. W planie mają też wyjazd do Krakowa i Oświęcimia. Koordynatorką przedsięwzięcia i tłumaczką jest ucząca w szkole jęz. angielskiego Izabela Pielczyk.
Gimnazjalna impreza zrealizowana została pod hasłem: „Recepta na czas wolny. Czas wolny nie jest czasem straconym”. Naszym celem jest rozbudzenie wśród dzieci pewnych zainteresowań i przy okazji podpatrzenia, jak robią to nasi partnerzy. Panuje przekonanie, że młodzięż nie ma co zrobić z nadmiarem wolego czasu. Chcemy im pokazać, jak można go ciekawie zagospodarować - zapewnia dyrektorka szkoły.
(Adk)