Eko informacje
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Godpodarki Wodnej od lat dofinansowuje śródroczne wyjazdy dzieci klas III szkół podstawowych. W kwietniu i maju WFOŚiGW udzielił dotacji na „Zielone Szkoły” 51 wnioskodawcom, dzięki czemu ponad 4 200 uczniów ze Śląska będzie uczyć się i odpoczywać w atrakcyjnych miejscowościach Polski.
„Dzień lasu i zadrzewień” zorganizowało Centrum Edukacji Ekologicznej Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. 30 maja prelekcję o roli drzew i krzewów w środowisku człowieka i w krajobrazie wygłosiła Magdalena Biela z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa raciborskiego Urzędu Miasta. Tego samego dnia o lasach w dokumentach książąt raciborskich do XIII w. opowiadał Norbert Mika, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Raciborzu.
31 maja walory turystyczne i rekreacyjne lasu „Widok” zaprezentował Jan Duda, członek Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący rady programowej miesięcznika „Przyroda Górnego Śląska”.
21 punktów liczy program Festynu Ekologicznego na raciborskim Rynku, który odbędzie się w rocznicę przyznania miastu certyfikatu zarządzania środowiskowego ISO 14 001. 2 czerwca zaprezentuje się 5 przedszkoli (nr 15, 10, 13, 24 i 26) 9 szkół (nr 7, 15, 13, 1, 4, 11, 3 i 18) oraz ZSP 1, gimnazja (nr 1, 2, 3 i 5) i MDK. Dzieci i młodzież będą śpiewać piosenki, deklamować wiersze i przedstawiać scenki o tematyce ekologicznej. Początek imprezy o godz. 10.45, koniec przewidziano na godz. 16.00.