Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (685) Data wydania: 31.05.05

Możne rody z pogranicza

Raciborski historyk Paweł Newerla oraz starosta Haci Pavel Kotlář mówili o mecenacie możnych śląskich rodów podczas konferencji naukowej, która odbyła się, 20 maja, w Tworkowskim Centrum Kultury.
Przed dość licznie zgromadzoną publicznością prelegenci odkrywali spuściznę możnych rodów Saurma-Jeltsch, Eichendorff, Gaschin, Lichnowski, von Ratibor czy Oppersdorff. Ich dobra nieraz położone były po obu stronach obecnej polsko-czeskiej granicy. Lichnowscy na przykład mieli swoje okazałe siedziby w Krzyżanowicach i Kuchelnej. To za ich sprawą na ziemi raciborskiej gościł Beethoven czy Liszt. Rodzina Saurma-Jeltsch, panowie na Tworkowie, sprowadzili ks. Augustyna Weltzla, górnośląskiego Tacyta, autora szeregu cennych monografii. Możne rody były mecenasami słowa pisanego, malarstwa, muzyki i architektury. To dzięki nim na pograniczu Śląska i Moraw rozwinęła się na wysokim poziomie kultura dworska.

Wykłady prowadzone  były w przystępny sposób. Długo zastanawialiśmy, jaka tematyka sesji będzie najlepsza. Uznaliśmy, że trzeba zrobić pierwszy krok na drodze do pełnego poznania schedy po śląskiej szlachcie, schedy, którą musimy dziś pielęgnować – mówi Grzegorz Utracki, dyrektor GZOKSiT.

Sesja pt. „Wielka własność ziemska od XVIII do I połowy XX w. jako mecenas kultury pogranicza polsko – czeskiego” była częścią projektu „Muzyczne pejzaże pogranicza polsko – czeskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Phare. Inicjatorem jest Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach.

Grzegorz Wawoczny