Muzyczne pejzaże
Muzyczne pejzaże pogranicza polsko-czeskiego – to tytuł projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Phare. Przygotowane przez Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki przedsięwzięcie właśnie rusza.
Projekt ten składa się z pięciu elementów. W tym celu zrodził się pomysł aby zrealizować dwudniowe warsztaty plastyczne dla młodzieży szkolnej, reprezentującej gminy Krzyżanowice, Silherovice, Pist’ i Hat’ pt. „Pejzaże pogranicza polsko-czeskiego”. W trakcie warsztatów młodzież wykonując prace plastyczne będzie mogła poznać nowe techniki malarskie, wzajemne tradycje i kulturę oraz nawiązywać przyjaźnie. Warsztaty odbędą się 14 i 15 maja – mówi Grzegorz Utracki, dyrektor GZOKSiT.
Drugim elementem jest plener malarski „Pejzaże pogranicza polsko-czeskiego”. Plener potrwa od 29 kwietnia do 4 maja. Do udziału zaproszono grupę artystów plastyków – polskich i czeskich. Plener ma na celu uwiecznienie walorów krajobrazowych i przyrodniczych gminy, a także jej promocję w szerszych kręgach artystycznych.
W sali centrum Kultury w Tworkowie odbędzie się seminarium na temat „Wielka własność ziemska od XVIII do I połowy XX w. jako mecenas kultury pogranicza polsko - czeskiego ”. Prelegentami będą Paweł Newerla – znany raciborski historyk, oraz Paweł Kotlar, starosta Gminy Hat’ – znawca kultury i historii pogranicza. Seminarium będzie miało charakter otwarty i odbędzie się 20 maja.
Realizację projektu zakończą dwa koncerty muzyczne. Pierwszy to tradycyjny doroczny Koncert muzyki klasycznej poświęcony pamięci europejskich kompozytorów Ludwiga van Beethovena i Franciszka Liszta przebywających i tworzących swoje dzieła na terenach pogranicza polsko-czeskiego. Odbędzie się on w sobotę 28 maja o godz. 15.15 w kościele parafialnym pw. św. Anny w Krzyżanowicach. Wykonawcami koncertu będzie chór Parafialny św. Anny z Krzyżanowic, zespół smyczkowy Zbigniewa Słomiana oraz soliści operowi i muzycy czescy.
Ostatnim, piątym elementem projektu będzie, 29 maja, niedzielny plenerowy koncert „Muzyczne pejzaże” w wykonaniu Kwartetu Bramy Morawskiej, chóru Parafialnego św. Anny z Krzyżanowic, solistów operowych czeskich z Hat’i oraz zespołu wokalno-instrumentalnego – podczas koncertu zostaną wykonane fragmenty najsłynniejszych musicali oraz oper. Po zakończeniu koncertu odbędą się występy Zespołu Tanecznego „Uśmiech” oraz zespołu wokalno-muzycznego „Abstrakt”. By nadać wyjątkowy i niepowtarzalny charakter koncertowi odbędzie się on w scenerii ruin zamku w Tworkowie.
Jako że Koncert „Muzyczne pejzaże” zbiegł się z obchodami 15-lecia DFK Tworków oraz 10-lecia Zespołu Tanecznego „Tworkowskie Dęby” w sobotę 28 maja, będziemy mogli zobaczyć zespół taneczny „Tworkowskie Dęby” oraz zaproszone zagraniczne zespoły taneczne. Natomiast w niedzielę przed koncertem „Muzyczne pejzaże” zaprezentują się zespoły kulturalne działające przy DFK Tworków – dodaje dyr. Utracki.
(w)