Z chipem do biblioteki
Z powodu wysokich cen książek, zamiast księgarń coraz częściej chodzimy do raciborskiej biblioteki. W przyszłym roku czytelnicy dostaną karty chipowe, a w Internecie już dziś mogą sprawdzić, czy na półce znajduje się pożądany przez nich tytuł.
Drukowane kartoniki z datą wypożyczenia i liczbą wziętych książek, to już dziś archaizm. Po pierwsze trzeba ręcznie wyszukiwać zwlekających z oddaniem woluminów i zerkać na półki, czy dany tytuł jest dostępny. Znacznie lepszym wyjściem są karty chipowe. Na książki nakleja się kody kreskowe. Dane na temat wypożyczeń są wprowadzane do systemu. Bibliotekarka za jednym kliknięciem wie, kto za długo trzyma książkę lub czy jest dostępna do wypożyczenia. Dążymy do tego, by już w domu czytelnik wiedział, czy ma po co iść. Internet, szczególnie wśród młodych ludzi, jest powszechny. Docelowo wszystkie nasze woluminy zostaną wprowadzone do bazy - zapewnia Małgorzata Szczygielska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. W przyszłym roku czytelnik zamiast tekturowej dostanie kartę chipową. Inwestycja jest kosztowna, ale znacznie ułatwi korzystanie ze zbiorów.
Proces komputeryzacji w MiPBP rozpoczęto w 1999 r. Od stycznia 2000 r. rozpoczęto tworzenie katalogu centralnego zbiorów w systemie komputerowym PATRON. Obecnie raciborska książnica posiada 21 stanowisk komputerowych, które w większości przeznaczone są do prac, związanych z gromadzeniem nowych zbiorów oraz do retrospekcji czyli uzupełniania katalogu komputerowego opisami zbiorów nabytych przed 2000 r. Retrospekcją objęto już 100 proc. zbiorów czytelni oświatowo-naukowej, prawie 90 proc. wypożyczalni oświatowo-naukowej i wypożyczalni głównej. Katalog zawiera 56 tys. opisów bibliograficznych. Katalogowane są obecnie zbiory filii. Komputery są połączone siecią.
Biblioteka posiada własną stronę internetową oraz udostępnia katalog zbiorów w Internecie. Adres strony: www.biblioteka.a4.pl.
Wszystkie komputery przy ul. Kasprowicza oraz przy Rynku mają dostęp do Internetu. Oddziały stały się przez to tanimi kawiarenkami internetowymi, z których rocznie korzysta około 5 tys. osób, głównie młodych ludzi, szukających informacji użytkowych. Koszt godzinnego buszowania dla czytelnika to 2 zł. By skorzystać z Internetu w bibliotece należy się wcześniej zapisać i zarezerwować stanowisko na określoną godzinę.
G. Wawoczny