Fiskus w szkole
„Skąd mamy na te wydatki? - Wszyscy płacimy podatki” - pod takim hasłem rozpoczęła się ogólnopolska akcja edukacyjna, adresowana do uczniów klas V i VI szkół podstawowych, w której udział wezmą też raciborskie placówki.
Akcja prowadzona jest we współ-pracy z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu. Jej celem jest przybliżenie dzieciom tego, czym są podatki oraz wyjaśnienie, na co są przeznaczane. Pośrednim efektem przedsięwzięcia ma być kształtowanie postaw obywatelskich u młodych ludzi.W województwie śląskim akcja zainaugurowana została konferencją prasową, która odbyła się 23 lutego w katowickiej Izbie Skarbowej z udziałem Elżbiety Kubik, wicedyrektor IS w Katowicach, oraz Grzegorza Raczka, dyrektora wydziału Strategii i Analiz Edukacyjnych Śląskiego Kuratorium Oświaty. Podatki w społeczeństwie są tematem budzącym wiele kontrowersji. Wśród młodzieży wiedza o nich jest bardzo powierzchowna. Nie chodzi o to, by dzieci nauczyły się wypełniania zeznań, lecz zrozumiały samą ideę. Program jest przystosowany do wieku uczniów. Prezentowany będzie w jasny dla nich sposób. Dzieci dowiedzą się np.: że dzięki podatkom zostało w ich szkole wybudowane boisko czy plac zabaw - powiedziała E. Kubik.
Akcja podzielona została na dwie części. W tym roku szkolnym zostanie przeprowadzona w połowie obecnych klas V, w następnym, w klasach VI. Obejmie więc wszystkich uczniów, urodzonych w 1992 r. Na terenie naszego województwa jest ich ok. 56 tys. Przedsięwzięcie realizowane będzie we wszystkich szkołach podstawowych. W każdej klasie odbędzie się jedna lekcja, poprowadzona w formie pogadanki przez pracowników miejscowego Urzędu Skarbowego. Do dyspozycji otrzymają pomoce dydaktyczne, które pomogą im zaangażować w zajęcia dzieci. Prowadzący wyposażeni zostali też w scenariusz takiej lekcji. Przy czym zajęcia te nie mogą odbyć się kosztem innych przedmiotów, mogą natomiast zostać przeprowadzone na godzinie wychowawczej, zaś pracownicy US działać będą w ramach swoich służbowych obowiązków. Sam program jest jedynie wsparciem edukacyjnym w nauce szeroko rozumianej wiedzy o społeczeństwie. Nigdy za wiele tego typu informacji, przekazywanych już od najmłodszych lat. Dzisiejsi piątoklasiści, mając w pamięci tą lekcję, w przyszłości będą wypełniać zeznanie podatkowe z większą świadomością, niż ich rodzice. Popularyzacja idei płacenia podatku w naszym kraju jest ze wszech miar korzystna i potrzebna. Akcja jest kolejną cegiełką wbudowaniu świadomości obywatelskiej w społeczeństwie - zapewniał G. Raczek.
Tuż po konferencji odbyła się pierwsza w woj. śląskim lekcja pokazowa, poprowadzona przez naczelnik katowickiego US II Marię Skop w jednej z tamtejszych podstawówek. Dzieci z chęcią odpowiadały na zadawane im pytania, które miały im pomóc w zrozumieniu tego, skąd się biorą podatki i co się z nimi dalej dzieje. A gdyby tak tych podatków nie było, to co wtedy? - pytała prowadząca lekcję. Byłoby bezprawie, dziurawe drogi, nie byłoby wojska i straży pożarnej - odpowiadały dzieci.
W Raciborzu podobna lekcja odbędzie się 9 marca. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z wydziałem Edukacji, Kultury i Sportu naszego Urzędu Miasta. Ustaliliśmy już wstępny harmonogram. Czeka nas jeszcze spotkanie z metodykiem, który udzieli nam pewnych wskazówek, jak prowadzić zajęcia z dziećmi i umiejętnie nawiązać z nimi kontakt - powiedziała nam Maria Jabłońska, z-ca naczelnika raciborskiego Urzędu Skarbowego. To dla nas zupełnie nowe doświadczenie, ale wierzymy, że akcja ta ma sens - przyznała Wioletta Łagosz-Chrupajło, koordynator projektu z ramienia raciborskiego US. Działania skarbówki na terenie naszego miasta wspiera wydział Edukacji, Kultury i Sportu. W tym roku szkolnym tego typu lekcje zorganizowane zostaną w raciborskich placówkach, w przyszłym - w pozostałych gminach naszego powiatu. Do tego celu powołano kilkuosobowy zespół pracowników US.
Ogólnopolska akcja opracowana została na podstawie doświadczeń szwedzkich. W ubiegłym roku szkolnym w województwie pomorskim przeprowadzony został program pilotażowy. Szacunkowe koszty akcji na Śląsku mają wynieść ok. 40 tys. zł.
(A. Dik)