W niedzielę, 15 września 2024 roku, Pawłów dziękował za tegoroczne zbiory.
Mieszkańcy nie kryją oburzenia, uważając, że decyzja jest spóźniona. - Szkoda pracy tych wszystkich ludzi i tego przygotowanego jedzenia oraz pieniędzy - komentują na Facebooku.
Późny siew pszenicy ozimej, choć często wynika z niesprzyjających warunków pogodowych lub przesunięcia terminu siewów po innych uprawach, ma swoje specyficzne wymagania agrotechniczne. Kluczowe w takich sytuacjach jest właściwe przygotowanie gleby oraz dobór odpowiedniej odmiany, która poradzi sobie w mniej sprzyjających warunkach jesiennych.
Materiał partnera
Urząd gminy w Lubomi poinformował o zmianach w programie dożynek gminnych, które odbędą się 15 września.
Pawłów (gm. Pietrowice Wielkie) to jedyna miejscowość w powiecie raciborskim, która w najbliższy weekend organizuje dożynki z większym rozmachem. Świętowanie rozpocznie się w sobotę od zabawy tanecznej, a na niedzielę przewidziano część oficjalną – mszę świętą, korowód i późniejsze uroczystości. Poniżej szczegółowy program.
Dzień Otwarty Kolei Śląskich każdego roku cieszy się ogromną popularnością. Nie inaczej było tym razem. Pula 200 miejsc rozeszła się w zaledwie 10 minut, a wśród uczestników największą grupę stanowili najmłodsi miłośnicy transportu kolejowego.
Materiał partnera
Tradycyjnie w Chałupkach odbył się wrześniowy jarmark staroci. Impreza przyciąga pasjonatów i wystawców z całego regionu.
8 września w kościele filialnym w Miejscu Odrzańskim, wchodzącym w skład parafii św. Jerzego w Sławikowie (gm. Rudnik), odprawiona została msza św. dożynkowa jako podziękowanie za tegoroczne żniwa i plony, w intencji rolników i parafian.
Dożynki gminy Pietrowice Wielkie, które odbyły się w Żerdzinach w sobotę 7 września, na długo pozostaną w pamięci mieszkańców sołectwa. Na ten dzień czekali 11 lat, bo ostatnie gminne święto plonów w tej miejscowości odbyło się w 2013 roku.
Jose Torres i Piersi to główne gwiazdy dożynek, który odbyły się dziś w Gorzycach. Na koncert przybyli starsi i młodsi sympatycy zespołów.
Na dożynkowej mapie nie mogło zabraknąć imprezy w Rudyszwałdzie. W dniach 7 i 8 września rolnicy hucznie świętowali zakończeie zbiorów. Na ulicach pojawił się barwny korowód który dotarł do OSP Rudyszwałd gdzie spotakli się wszyscy mieszkańcy by obchodzić święto plonów.
8 września w Gminie Marklowice odbyły się uroczyste dożynki, podczas których mieszkańcy dziękowali za tegoroczne plony.
8 września w Gamowie odbyły się doroczne dożynki, które zgromadziły mieszkańców pragnących uczcić zakończenie sezonu zbiorów.
Długi, zróżnicowany i rozśpiewany korowód przejechał przez dzielnicę Raciborza. Wystartował z ulicy między Sudołem a Studzienną i przejechał ulicami Hulczyńską, Czynu Społecznego i Korczaka. W rolę pilotów wcieliło się małżeństwo Franiców. Korowód zamykał wóz bojowy OSP Sudół.
8 września Samborowice zorganizowały dożynki. Czas dzielenia się plonami i dziękowania za urodzaj zainaugurowano wymarszem korowodu spod szkoły.
Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie.
Strażacy polewający wodą, piekarz rozdający bułki i para młoda – to tylko niektóre z wielu scenek przedstawionych na przyczepach ciągniętych przez traktory podczas dożynek gminy Kornowac, których tegorocznym gospodarzem było sołectwo Kobyla. Wioska czekała na ten dzień przez kilka lat.